A brit parlamentben zajlik az azonos neműek házasságát lehetővé tevő törvénytervezet vitája.
Az elmúlt hetekben nagyon sok hírt és tudósítást lehetett olvasni arról, hogy a konzervatív-liberális kormány javaslata mennyire megosztja a társadalmat és nagyobbik kormánypárton, a konzervatívokon belül is erős ellenállásba ütközött David Cameron konzervatív párti kormányfő.
A mai parlamenti vita során – melyről folyamatosan tudósított a The Guardian online, és a BBC-től átvett fotókkal is illusztrálta a híradást – az a meglepő helyzet állt elő, hogy a „nők és egyenlőség” minisztere és az ellenzéki Munkáspárt ugyanezen területért felelős „árnyékminisztere” azonos véleményen volt, és a vitában mindketten a kormány előterjesztését védték az azt támadó konzervatív (tehát kormánypárti) képviselőkkel szemben. Maria Miller nők és egyenlőség miniszter tételesen cáfolta azokat a hamis mítoszokat, amelyekkel az ellenzők próbálták riogatni a közvéleményt. Az egyik ilyen volt, hogy bár a jogszabály mentesíti az egyházakat az azonos nemű párok esketésének kötelezettsége alól, ha ők nem értenek egyet, de az Európai Bíróság a döntésével majd mégis kötelezheti őket. Egy másik rémhír szerint a tanároknak majd népszerűsíteniük kell a melegházasságot akkor is, ha nem értenek egyet vele, és ha ezt nem teszik, akkor elveszíthetik az állásukat. Miller tételesen cáfolta ezeket a rémhíreket. Az ellenzék „árnyékminisztere” könnyed, nyugodt stílusban reagált a törvénytervezetet kritizáló konzervatívok görcsös megszólalásaira, így pl. leszögezte, hogy a törvény elfogadása nem gyengíteni, hanem pont ellenkezőleg, erősíteni fogja a házasság intézményét.
A vita a jelen poszt írásakor még zajlik, de várható, hogy a brit parlament alsóháza a konzervatív képviselők kb. felének, a liberálisok és munkáspártiak döntő többségének a támogatásával el fogja fogadni a törvényjavaslatot. A legutóbbi közvélemény-kutatási adatok szerint a britek 55%-a támogatja az azonos neműek házasságának engedélyezést, és csak 36%-uk volt kifejezetten ellene. Amint a The Guardian online egyik korábbi cikke kiemeli, a megkérdezettek többsége ráadásul igencsak sokadrangú kérdésként kezeli az ügyet. Arra a kérdésre, hogy a felsorolt 15 témából mit tartanak a legfontosabbnak, ami el fogja dönteni a 2015-ös választásokat, alig 7% említette a melegházasság ügyét (ráadásul ezek többsége is 4:3 arányban a támogatók közül került ki), és így ez a 15 elemű lista 12. helyére szorult.
Ma reggel a konzervatív párt három jeles képviselője is támogatásáról biztosította a törvényt, ami egy kicsit ellensúlyozta a párton belüli ellenzők elmúlt napokban észlelhető médiatúlsúlyát.
Zajlik tehát a vita. A BBC tudósítása szerint a szavazás 19:00 órakor várható.
Kiegészítés 17:40. A vita még mindig tart. Az érvek és ellenérvek szóról-szóra ugyanazok, amikkel a korábbi hetekben a médiában is találkozni lehetett. A konzervatívok, akik elutasítják a törvénytervezetet, továbbra is leginkább a házasság fogalmának újraértelmezése ellen tiltakoznak, amiről a jelen blog előző posztjában írtunk. Az eddigi hozzászólások alapján nem tűnik valószínűnek, hogy a kormány - engedve a törvénytervezet ellen érvelő konzervatívok követelésének - visszavonná a tervezetet, vagy későbbi időpontra halasztaná a döntést. Az időeltolódás miatt azonban a döntés hazai idő szerint csak este 8 órakor várható.
Újabb frissítés 21:15: 400 igen 175 nem szavazat mellett a brit parlament elfogadta a melegházasság engedélyezéséről szóló törvényt!
Kiegészítés: 2013.02.08. Napokkal a brit parlamenti vita után is élénk viták zajlanak a brit médiában arról, hogy mennyire volt helyes, vagy helytelen a döntés meghozatala (áterőltetése?), és a vitában elhangzott hozzászólásokról. Egy rövid, utólagos értékelést, melyet SPF blogjának az Index tudósítását ismertető posztjához írtam, és ott, a jelen kiegészítés publikálásakor még (?) nem engedett megjelenni a moderátor, ide is bemásolom:
"Pár kiegészítő infó: a melegházasságról szóló vitára egy egész napot szánt a brit parlament. A kormánnyal ebben a kérdésben szembeforduló konzervatívok a szokásos kliséket ismételgették (leggyakrabban azt, hogy nem lehet újraértelmezni a házasság fogalmát, amivel emiatt egy külön posztban is foglalkoztam a blogon), míg az előterjesztést támogatók nagyon gyakran számoltak be olyan személyes tapasztalatokról (tehát nemcsak az Index által is említett nyolc, nyíltan LMBT képviselő), amelyek nagyon hitelessé és emberivé tették az érveléseiket. A BBC archívumából érdemes belehallgatni egy-két felszólalásba. Aki nem akar rá túl sok időt szánni, annak az összefoglaló cikkből ( http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-21346220 ) a 2. videó 3 óra 49 perc és 3 óra 52 perc közötti részét ajánlom ízelítőnek. Itt egy elég tipikus konzervatív és egy nagyon szimpatikus, fekete bőrű, munkáspárti képviselő felszólalását nézhetitek, hallgathatjátok meg.
És egy apró pontosítás az Index cikkéhez: nem az "ellenzék", hanem a kormányzó konzervatívokon belüli, belső ellenzék titulálta orwelli taktikázásnak Cameron lépését, hogy most, ilyen viszonylag rövid előkészítés után verte át ezt a törvényt az alsóházon. Tény, hogy zseniálisan csinálta, egy-két hónap alatt a bejelentéstől, hogy be fogják terjeszteni a parlament elé a törvényt, egy sor komoly módosítást végrehajtva, de a lényegén nem változtatva, pik-pakk átnyomta a dolgot, két évvel a következő választások előtt. Így most van két éve a rebellis konzervatívoknak, hogy lenyugodjanak, és szépen felsorakozzanak Cameron mögé a 2015-ös választásokon. Mókás volt a vitában, amikor a kormány által benyújtott törvénytervezet ellen tiltakozó kormánypárti képviselők kritikáira az ellenzéknek az egyenlőségi ügyekkel foglalkozó "árnyékminisztere" válaszolt, és védte meg a kormány előterjesztését. Érdemes meghallgatni Cooper asszony néhány hozzászólását is! Bocs, a hosszú kommentért."