„A meleg és leszbikus örökbefogadás az új norma Quebec-ben” címmel közölt összefoglalót a Huffington Post online kiadása a francia AFP tudósítása alapján a napokban. Miközben Nagy Britanniában és Franciaország éles viták zajlanak az azonos nemű párok házassági és örökbefogadási jogáról, Quebec-ben a gyermeket örökbe fogadni akaró LMBT pároknak nem ütköznek ilyen heves ellenállásba, mivel ott ez egy széles körben elfogadott társadalmi norma. Kanada Quebec tartományában 2002 óta fogadhatnak gyermeket örökbe LMBT párok.
Manapság Montreálban három örökbefogadásra jelentkező pár közül egy azonos nemű. Az azonos nemű párok között többségben vannak a melegek, mivel a leszbikus inkább a mesterséges megtermékenyítést választják, ha családot akarnak alapítani, amit nekik 2010 óta anyagilag is támogat a tartományi önkormányzat. Csak egy ilyen örökbefogadással foglalkozó ottani szervezet 1300 családba közvetített gyermekeket az elmúlt tíz évben. Külföldről történő örökbefogadás lényegében kizárt, mivel nincs olyan állam, amelyik megengedné, hogy azonos nemű párokhoz helyezzék el a tőlük származó gyermekeket. A béranyaság Quebec-ben nem engedélyezett, de a szomszédos Ontarióban igen, csak éppen meglehetősen költséges (75 ezer Can$, azaz kb. 17 millió Ft), és jogilag is bonyolultabb.
A leszbikus pároknak sem megy mindig olyan könnyen. Egy francia nő három évig próbálkozott a mesterséges megtermékenyítéssel sikertelenül, ezután in vitro fertilizációt hajtottak végre rajta, ami már sikeres volt, és egy egészséges gyermeknek adott életet, ezért most újra ezt az eljárást szeretné választani.
Az LMBT párok az örökbefogadás során sokkal elfogadóbbak, mint a heteroszexuálisok. Ez utóbbiak csak gyönyörű, egészséges, újszülött, rózsaszínű kisbabákat akarnak elfogadni, míg a meleg párok általában nyitottabbak arra, hogy másmilyen gyermeket is örökbe fogadjanak, olyat, aki más etnikumhoz tartozik, idősebb, egészségügyi, vagy pszichés problémák miatt speciális igényekkel bír.
Mindezek alapján az európai országokban nem kell az LMBT párok általi gyermeknevelés esetleges problémáival kapcsolatban találgatásokba bocsátkozni, és végképp nem indokolt saját prekoncepciók, elfogultság és zsigeri indulatok alapján ítélni. Elemezni kell azoknak a tapasztalatait, akik már korábban lehetővé tették az azonos nemű párok számára a gyermekek örökbefogadását, nevelését, tanulni kell ezekből a tapasztalatokból, és le kell küzdenie mindenkinek magában a még meglévő fenntartásait.