Mai napon az USA Idaho államának egyik városában, az alig 55 ezer lakosú Pocatelloban a városi tanács várhatóan szavazni fog arról, hogy a városban megtiltsák a szexuális orientáción s a nemi identitáson alapuló hátrányos megkülönböztetést – adta hírül az opb.org, az „Idahoban a városok felkarolják a melegjogokat az állami kezdeményezés hiányában” c. cikkben. Több város képviselőtestülete hozott már hasonló döntést Idaho államban, ahol az állam törvényalkotói mindmáig ellenálltak a hasonló kezdeményezéseknek. Amint a The Guardian weboldalán megtalálható interaktív ábra (ld. a jelen posztban a legalsó képet is!) segítségével az jól látható, Idaho az egyik legdiszkriminatívabb állam az USA-ban, ahol nemcsak az azonos neműek házasságát tiltják, de még a látogatás lehetőségét sem biztosítják, ha az azonos nemű pár egyik tagja kórházba kerül.
Az alulról jövő kezdeményezéssel szemben azonban még a melegjogi aktivisták is szkeptikusak. A cikkíró ezután részletesen beszámol több, a melegek ellen elkövetett atrocitásról, amelyek során brutálisan bántalmaztak meleg fiatalokat a konzervatív felfogású állam szélsőséges homofóbjai.
Pocatello egy egyetemi város a „mormon folyosóban”, és a kezdeményezés nem is egy LMBT érdekképviselettől, hanem egy heteroszexuális hölgytől, Susan Matsuura-tól származik, aki a helyi önkormányzat Emberi Kapcsolatok Tanácsadó Testületének a vezetője. Mint Matsuura elmondta, számára az igazán motiváló tényező az volt, amikor 2006-ban először találkozott egy meleg személlyel, aki az ő 17 éves fia volt.
Mint elmondta, akkoriban egy nagyon konzervatív ,10 ezres kisvárosban , Blackfootban (szó szerint Feketeláb – beszédes név J ) laktak, és ő azt mondta a fiának, hogy ne mondja el senkinek, maradjon csendben. „Nem akartam, hogy valaki bántsa őt…” – emlékszik vissza Matsuura. „De miért kell egy anyának attól rettegnie, hogy valaki nehogy bántalmazza a gyermekét?!” – teszi fel a kérdést.
Csakhogy Matsuura antidiszkriminációs erőfeszítéseit általában sokan ellenzik. A kritikusuk azt mondják, hogy mindez végül oda vezethet, hogy sérül a cégtulajdonosok joga a szabad vallásgyakorláshoz. Rick Larsen szerint, aki a helyi lap egyik újságírója, és a megye lakosságának feléhez hasonlóan ő is a Jézus Krisztus és az utolsó napok szentjei egyházhoz tartozik: „Nem hiszem, hogy bárki diszkriminációt szenvedne bámriben. Ugyanakkor nekem problémás, ha elkezdjük megváltoztatni a hagyományainkat, a szabályainkat, a törvényeinket és a szokásainkat egy életstílus kedvéért:”
Pocatello városi tanácsában szoros szavazati eredmény várható. A város polgármestere, Brian Blad úgy nyilatkozott, hogy még nem egészen biztos abban, hogy a város felelőssége-e foglalkozni ezzel a kérdéssel.
Ezután a cikkíró megszólaltat még néhány helybélit, melyek alapján szintén az látható, hogy a legendás vadnyugaton még igencsak képlékeny az alapvető emberi jogok tiszteletben tartásának kérdése.