A hétvégén a The New York Times szerkesztőségi cikkben foglalkozott az oroszországi hatóságok homofób ámokfutásának eddigi fejleményeivel, és lehetséges következményeivel. Ebben a cikkben is felmerült a februárban esedékes, az oroszországi Szocsiban megrendezésre kerülő téli olimpiai játékok esetleges bojkottjának kérdése. Korábban a jelen blogon is többször foglalkoztunk már a témával, legutóbb Martina Navratilova állásfoglalása kapcsán, aki akkor még úgy nyilatkozott, hogy nem támogatja az olimpiai játékok bojkottját.
Csakhogy azóta több olyan fejlemény történt, ami újragondolásra késztetheti a sportolókat – mivel mégiscsak az ő döntésük a mérvadó. Amint a NY Times cikke is beszámol róla, múlt hónapban Putin, orosz elnök aláírta azt a törvényt, amely alapján a rendőrök akár őrizetbe is vehetnek olyan turistákat, külföldi állampolgárokat, akik melegeknek gondolnak, vagy a melegek érdekében szólnak, és 14 nap elzárásra ítélhetik, majd kitoloncolhatják őket, amint ezt pár napja négy holland állampolgárral meg is tették.
A történtek után a következőket kell átgondolnia mindenkinek a téli olimpiai részvétel, vagy bojkott dilemmával kapcsolatban: tekintettel arra, hogy az LMBT közösséghez tartozó, ezt nyíltan vállaló sportolók, edzőik, kísérőik bármikor hasonló hatósági atrocitásoknak lehetnek kitéve, mint a négy holland állampolgár, várható, hogy több olimpikon nem fogja vállalni a részvételt a téli olimpiai játékokon, mert nem kívánja kockáztatni saját maga, vagy kísérőinek személyes szabadságát, sőt akár testi épségét. Ezáltal viszont a többi sportolónak is értéktelenebbé válik az esetleges olimpiai siker, hiszen a fenyegetettségük miatt távolmaradó sportolókkal nem tudják összemérni erejüket, képességeiket. Vagyis a verseny tisztasága, az olimpiai eszme lényege sérül, ha a házigazdák a versenyekből lényegében kizárnak egyes sportolókat, akik normális körülmények között jogosultak lettek volna a részvételre. Az aggodalmakat csak fokozza, hogy az orosz hatóságok nem is próbálják eloszlatni az LMBT sportolók jogos félelmeit, sőt ebben további megerősítést jelentenek a naponta érkező újabb és újabb homofób atrocitások hírei a polgári lakosság részéről, és az LMBT közösség tagjaival szemben megnyilvánuló hatósági fellépésekről szóló információk.
Szó sincs tehát arról, hogy valamiféle politikai üzenet, vagy szankció céljából kellene esetleg bojkottálni a téli olimpiai játékokat, hanem azt kell mérlegelnie a sportolóknak, hogy a fair-play szabályait sérti, ha olyan rendezvényen vesznek részt, amelyről a rendező ország hatóságai kizárják a potenciális vetélytársak egy részét, egy olyan tulajdonságuk miatt, amelyről nem tehetnek, noha egyébként jogosultak és képesek lennének ők is részt venni a küzdelmekben.