Amint a jelen blogon korábban jeleztük, az Európai Parlament plenáris ülésén tárgyalta „A jogállamiság és az emberi jogok helyzete Oroszországban, különös tekintettel az idegengyűlöletre és a homofóbiára” című napirendi pontot, melynek vitáját meg lehet nézni az EP video tárában. A vita több szempontból is aggasztó volt.
Annak ellenére ugyanis, hogy a kérdés a Bizottsághoz és a Tanácshoz is szólt, a Tanács képviselői nem vettek részt a tárgyaláson, a Bizottságot Cecilia Malmström belügyi (?!) EU-biztos képviselte. Ezzel sajnos az EU tagállamok vezetőiből álló Tanács azt üzente az unió LMBT polgárainak, hogy bár látszólag az EU védi az LMBT emberek jogait, de csak addig, amíg ez az unió, illetve egyes tagállamok gazdasági érdekeit nem sérti.
A tárgyalás során többen felvetették, hogy az EU-nak sokkal határozottabban kellene számon kérnie az emberi jogok tiszteletben tartását az orosz vezetőkön, így pl. nem lenne szabad a kölcsönös vízumkönnyítésekről tárgyalni az oroszokkal, amíg nem mutatkozik érdemi javulás ezen a területen, bármennyire is fontos gazdasági szempontból Oroszország az EU-nak. Erre a Bizottság képviselője úgy reagált, hogy a vízumkönnyítésről folyó tárgyalások négy tárgyalási témaköre között szerepel az emberi jogok helyzete is, de azt egy szóval sem említette, hogy a Bizottság előfeltételnek tekintené az egyezmény megkötéséhez az emberi jogok tiszteletben tartását Oroszországban, ami sokat elárul a bizottsági hozzáállással kapcsolatban is.
Ugyanakkor többen felvetették azt is, hogy az EU-nak hivatalosan fel kellett volna lépnie annak érdekében, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vegye el az oroszoktól a téli olimpia rendezési jogát a homofób törvények miatt, de erre nem is reagált a Bizottság képviselője.
Nem lehet véletlen, hogy egyetlen magyar felszólalója sem volt a vitának, amelyben pedig még egy szlovák néppárti képviselő, Eduard Kukan is vállalta, hogy nyíltan és határozottan kiálljon az LMBT jogok védelme mellett. A magyar képviselők azonban (jobb- és baloldaliak egyaránt!) – úgy tűnik – nem mertek, nem akartak kiállni az LMBT emberek jogai mellett. Lehetséges ugyan, hogy a Tavares jelentés melletti MSZP-s kiállás miatt a baloldali képviselőkre kígyót-békát kiabáló kormánypárti médiának és közéleti szereplőknek az elmúlt napokban újra intenzívebbé váló támadásai elbizonytalanították a hazai EP képviselőket, ez azonban csak teljes alkalmatlanságukat bizonyítja. A magyar képviselők „két legyet üthettek volna egy csapásra”, ha az oroszországi jogsértéseket kritizálva felhívják a figyelmet arra is, hogy Magyarországon hatályban van a BÉK intézménye (még akkor is, ha tudjuk, hogy milyen súlyos támadások érték ezt is, az új Ptk. elfogadása kapcsán), míg több uniós tagállamban még ilyen sincs.
Az EU-nak meg lenne a lehetősége arra, hogy hivatalosan megkeresse a NOB-t, és garanciákat kérjen tőle a Szocsiban megrendezendő téli olimpiai rendezvényeken részt vevő EU-s állampolgárok biztonságával kapcsolatban – szexuális irányultságuk nyílt felvállalása esetén is. Jeleznie kellene, hogy abban a nem kívánatos esetben, hogyha a nemzetközi jogot, és Oroszországnak a nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeit sértő jogszabályai miatt (ld. pl. az orosz homofób törvények) érne EU-s állampolgárt jogi, anyagi, vagy bármilyen más természetű kár, illetve hátrány, akkor az EU mindent el fog követni annak érdekében, hogy Oroszországtól, és a rendezési jogot Oroszországnak ítélő, azt minden előzetes figyelmezetés ellenére vissza nem vonó NOB-tól, az érintettek a jogos kártérítést megkapják.
A tegnapi vita fényében ehhez még további erőfeszítéseket kell tennie az egyetemes emberi jogok tiszteletben tartásáért elkötelezett állampolgároknak, civil szervezeteknek és politikai tisztségviselőknek egyaránt.