A nehéz helyzetben lévő hívő keresztény (így pl. az LMBT közösséghez tartozó) emberek szempontjából több bíztató megnyilatkozás látott napvilágot az elmúlt napokban nyugat-európai katolikus főpapok részéről. Ezeket a megnyilatkozásokat a jelen posztban röviden összefoglaljuk.
A Queering The Church blog számolt be a Robert Zollitsch érsek által vezetett Német Püspöki Kar állásfoglalásáról, mely szerint egyetértettek azzal, hogy meg kell változtatni a Katolikus Egyháznak a szexualitással kapcsolatos tanítását az alábbi kérdésekben:
- a családtervezésben a mesterséges eljárások és technikák alkalmazásának általános tilalma,
- a házasság előtti szexuális kapcsolatok generális tiltása,
- a homoszexuális kapcsolatok generális tilalma,
- az elváltak esetében az újabb egyházi házasság lehetőségének kizárása.
A szerző külön felhívja a figyelmet, hogy itt már nem egy olyan reformkezdeményezésről van szó, amelyet a Katolikus Egyházon belül éveken keresztül tekintélyelven le lehetett söpörni az asztalról, hanem a Német Katolikus Püspöki Kar hivatalos állásfoglalásáról. Az állásfoglalás szerint, melyet a Reuters is részletesen ismertetett, az egyház morálteológiai tanításaiban át kellene térni a „tiltásra alapuló etikáról” a „tanácsolt etikára”, mely az Egyház által kívánatosnak, különösen is támogatandónak tartott viselkedésformákat javasolja a híveknek, de el tudja fogadni bizonyos élethelyzetekben, az ettől eltérő formákat és gyakorlatokat is.
A New Ways Ministry blog számolt be arról, hogy Diarmuid Martin dublini érsek a The Irish News-ban idézett interjúban elismerte, hogy a katolikus egyházon belül néhányan lehetnek homofóbok, és a katolikus tanítást lehet homofób módon értelmezni. Mint mondta, az Egyháznak nagyon óvatosan kell fogalmaznia, ami eddig nem volt jellemző rá az azonos neműek házasságáról 2015 első félévében tervezett írországi népszavazással kapcsolatban. Az érsek felhívta a figyelmet arra, hogy érett, felnőtt módon kell folytatni a vitát erről a kérdésről annak érdekében, hogy az emberek szabadon ki tudják fejteni a véleményüket, ugyanakkor az egymás iránti tisztelet jegyében mindenkinek tartózkodnia kel a sértő és bántó megnyilvánulásoktól. Mint mondta, az Egyház tanítása szerint a házasság kizárólag egy férfi és egy nő között jöhet létre, de ez nem zárja ki azt, hogy más formában elismerjék az azonos nemű párok kapcsolatát, megünnepeljék egybekelésüket.
Mindeközben Christoph Schönborn bécsi érsek is tett néhány meglepő kijelentést az osztrák püspököknek Ferenc pápánál tett, un. „ad limina” látogatása kapcsán, melyről a The National Catholic Reporter cikke számolt be. Mint írják, a püspökök vitték magukkal a vatikáni kérdőívre érkezett válaszok feldolgozott eredményeit, amiből kiderült pl., hogy a válaszadók 95%-a szerint lehetővé kellene tenni a válás után újra megházasodó hívek számára a szentáldozásban való részvételt. Schönborn bíboros sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy korábban az osztrák püspökök nem mertek nyíltan beszélni az egyház reformjának szükségességéről.
Mindezek alapján egyre kevésbé tűnik hitelesnek a konzervatív katolikusok azon véleménye, miszerint nincs semmilyen szándék a Katolikus Egyház legmagasabb szintjein az Egyház tanításainak megváltoztatására, korrekciójára.