Timothy Dolan, new yorki bíboros vasárnap azt mondta az NBC News műsorában, hogy Ferenc pápa szerint az egyháznak meg kell vizsgálnia, hogy néhány állam miért döntött a homoszexuális párkapcsolatok legalizálása mellett. „Nem helyeselte ezeket a kapcsolatokat” – mondta Dolan, csupán annyit kért az egyházi vezetőktől, hogy „nézzék meg, hogy mi vezette az ilyen döntéseket hozó államokat… az érintettek gyors elítélése helyett inkább kérdezzék meg, hogy egyes emberek miért kérvényezték ezt”.
Dolan bíboros ezzel kapcsolatban azt monda, hogy saját megítélése szerint az, hogy a házasság egy férfi és egy nő között jöhet létre, „nem csupán az egyházi szentség miatt fontos… ez a társadalomnak és a kultúrának az építőeleme. Hozzá tartozik a kultúrához. Ha bármilyen formában lemossuk a szentségi jelentését a házasságnak, akkor attól tartok, hogy ez nemcsak az egyházat fogja hátrányosan érinteni, hanem az egész kultúránkat.”
Annak ellenére azonban, hogy Dolan bíboros – mint látható – a konzervatív irányvonal képviselője, aki nyíltan hirdeti, hogy nemcsak az egyházi tanítás miatt ellenzi a meleg párkapcsolatok legalizálását, a keményvonalas konzervatívokat mégis megbotránkoztatta, mert a riporter kérdésére, hogy mit szól egy élvonalbeli amerikai futballjátékos, Michel Sam coming out-jához, azt válaszolta, hogy „Jól tette … brávó!” Amint egy konzervatív blog szerkesztője kifejtette, hogy „nem elítélni” a homoszexualitást egy dolog, de elismerni, és dicsérni azt, az már igencsak „figyelemre méltó” megnyilatkozás egy egyházi vezetőtől. A kritikus hangú írás szerzője feltette azt a kérdést, hogy ezután hogyan lehet majd társadalmi kérdésekben, de még a mindennapi lelkigondozás során is, képviselni azt a hivatalos katolikus álláspontot, mely szerint „a homoszexuális cselekedetek belső természetük szerint rendetlenek".
Be kell látni, a keményvonalas konzervatív bloggernek a saját maga szempontjából igaza van. Még egy alapvetően konzervatív beállítottságú bíboros is ellenmondásba keveredett a Katolikus Egyház Katekizmusával (KEK). Az eset után azonban Dolan bíborosnak is el kell gondolkodnia azon, hogy a KEK korrekcióra szorul.
Persze a KEK korrekciójával kapcsolatban még a változtatásra alapvetően nyitottabb katolikus hívek is megriadnak amiatt, hogy több évszázad alatt összegyűlt, több könyvtárat is megtölteni képes dogmatikai írást kellene „kidobni” hozzá. Valójában ez nincs így. Kétségtelenül sok munka, nagy erőfeszítés lenne annak előkészítése, hogy hol szorul kiegészítésre a KEK, mi az, amin változtatni kell, vagy mi az, amit esetleg tényleg el kellene hagyni, de ez nem megoldhatatlan. Ha az Egyház vezetőit a Szentlélek arra indítja, hogy pl. a német püspököknek a korábbi posztunkban ismertetett javaslatai alapján módosuljon a KEK, akkor ezt viszonylag rövid idő alatt végre lehet hajtani. Egyébként is, abban az esetben, ha valóban Isten kedves akarata szerint való a KEK módosítása, akkor azzal szemben nyilván nem érv, hogy ez mekkora erőfeszítést igényel Egyházának tagjaitól.
Reméljük, ez utóbbi felismerésre minél gyorsabban eljutnak az arra illetékes egyházi döntéshozók, de leginkább Ferenc pápa, annak érdekében, hogy ne kelljen még sok érintett katolikus hívőnek olyan cselekedetek miatt bűntudatot éreznie, amelyet Isten nem is tekint bűnnek.
Kiegészítés 2014. 05. 08. A fenti hírhez kapcsolódik egy cikk, amely a.telegraph.co.uk oldalon jelent meg március 10-én ezzel a címmel: A pápa azt mondja, hogy a Katolikus Egyháznak nem kellene elutasítania a melegházasságot. Ebben a cikkben is Timothy Dolan bíborosra hivatkozva így fogalmaznak: Ferenc pápa azt mondja, hogy a melegházasság témáját tanulmányozni kellene, és nem eleve elutasítani.