Két héttel ezelőtt egy korábbi posztban beszámoltunk azokról a statisztikai adatokról, amelyek az LMBT emberekkel kapcsolatos kérdések megítélésének, az elmúlt évtizedben az amerikai társadalomban bekövetkezett változásait mutatták be. Azóta napvilágot látott egy 1.821 amerikai katolikus hívő megkérdezésével készült másik felmérés, mely Ferenc pápa első egyéves tevékenységének megítélésével, és az egyházi reformokkal kapcsolatban elemezte a katolikus hívek álláspontját. Az egyházi reformokkal kapcsolatos kérdésekben a vizsgálat eredményét az alábbi ábra foglalja össze:
Az USA-ban élő katolikusoknak a változásokkal kapcsolatos vágyai és várakozásai
A grafikon felső sorában azoknak a katolikusoknak az aránya látható, akik úgy gondolják, hogy meg kellene változtatni a Katolikus Egyház tanításait, az alsóban azoké, akik szerint 2050-ig biztosan, vagy esetleg meg is fog változni az egyházi tanítás az adott kérdésekkel kapcsolatban.
Forrás: Pew Research Center, 2014 február 14-23. között, katolikusok megkérdezésével végzett kutatás
A felmérés eredményei alapján - jól láthatóan - lényegesen kevesebb amerikai gondolja úgy, hogy a változások biztosan, vagy legalább esetlegesen meg fognak történni ezekben a kérdésekben, mint ahányan azt indokoltnak és szükségesnek tartanák, saját meggyőződésük szerint. Ezt igazolta a fent hivatkozott, korábbi posztunkban bemutatott felmérés eredménye is, melynek kapcsán már akkor is felhívtuk a figyelmet arra, hogy milyen súlyos kockázatokat rejt mindez a Katolikus Egyház jövője szempontjából. Amint egy másik írásunkban is jeleztük már, a hívek álláspontjának vizsgálatát nem azért tartja senki sem lényegesnek, mert azt hiszi, hogy a Katolikus Egyház Katekizmusáról „népszavazást” lehetne tartani, vagy a hívek pillanatnyi kívánságai szerint kellene azt alakítgatania az Egyháznak. Ugyanakkor tekintettel arra, hogy feltehetően a megkérdezett katolikusok is imádsággal, és a Biblia alapján alakították ki a saját álláspontjukat, hiba lenne ezeknek a felméréseknek az eredményeit egy mozdulattal leseperni az asztalról. Nem vitatva a Katolikus Egyház hivatalban lévő vezetőinek felelősségét és hatáskörét az Egyházi Tanítóhivatal döntéseinek alakításában, nyilván azt sem akarhatja senki, hogy a hívektől elszakadó, öntelt és gőgös vezető elitként végezzék munkájukat azok a püspökök, akiknek Jézus szeretetét, alázatosságát és szelídségét kellene megjeleníteniük a világban. Az apostolok mai utódainak is szól ugyanis Jézus figyelmeztetése:
Jézus azonban odahívta őket magához, és így szólt hozzájuk: "Tudjátok, hogy akiket a világ urainak tartanak, zsarnokoskodnak a népeken, a hatalmasok meg a hatalmukat éreztetik velük. A ti körötökben ne így legyen. Aki közületek nagyobb akar lenni, legyen a szolgátok, s aki első akar lenni, legyen a cselédetek. Az Emberfia sem azért jött, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon másoknak, és odaadja az életét, váltságul sokakért." (Mt 20, 25-28.)