Korábbi írásunkban beszámoltunk már arról, hogy milyen jelentős különbségek mutatkoznak a melegjogok szempontjából az USA egyes tagállamai, vidékei között. Az utóbbi napokban az egyik legnagyobb amerikai keresztény felekezet, a Déli Baptista Konvenció újonnan megválasztott, első fekete bőrű elnökének nyilatkozata hozta ismételten felszínre az amerikai társadalmon belül bizony továbbra is meglévő, mélyben feszülő ellentéteket.
Az új egyházi vezető a beiktatása utáni első beszédében azt mondta, hogy a melegjogokat nem tartja polgárjogi kérdésnek. Mint az msnbc.com híradásából is kiderül a felekezet éves közgyűlése egy nappal korábban fogadta el azt az állásfoglalást, miszerint a házasság „kizárólag egy férfi és egy nő szövetsége” lehet, valamint azt, hogy „a házasságon kívül minden szexuális viselkedés bűnös”. Tekintettel arra, hogy a Konvenció nem egy kisegyház (a Wikipédia szerint kb. 16 millió (!) tagja van, a világ legnagyobb baptista, az USA legnagyobb protestáns és a katolikusok után a második legnagyobb keresztény felekezete) határozott állásfoglalásuk a választási kampányra készülő Egyesült Államokban különösen fontos lehet.
Ezt bizonyítja az is, hogy a Google alapján a témára igencsak rámozdult az amerikai média.
Az állásfoglalás jelentőségét húzza alá az a tény is, hogy bár a közgyűlésről készült fotó tanúsága szerint a felekezetben még mindig többségben vannak a fehérbőrű tagok (az amerikai polgárháború után a felszabadult déli rabszolgák külön felekezetet hoztak létre maguknak), most először mégis fekete bőrű elnököt választottak. Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy tovább csökkenjen a támogatottsága Obama elnöknek az afro-amerikai választók között, akik közül többeknek a bizalma a melegházasság nyílt támogatása miatt amúgy is megrendülni látszik, holott őket sokáig biztos támogatóknak gondolták. Az is igaz ugyanakkor, hogy az egyetemes emberi jogok tiszteletben tartása iránt elkötelezett, és az azonos neműek házasságát támogató szavazók ismételten megerősítést kaphattak, hogy el kell menniük szavazni, ha nem akarják, hogy a konzervatív keresztény egyházak által befolyásolt szavazók döntsék el a választásokat.
A nyilatkozat legfőbb üzenete nagyon elgondolkodtató: a homoszexuálisoknak nem jár olyan speciális jogi védelem, mint amilyen a nemi, vagy faji hovatartozás alapján megilleti az embereket, és ebből adódóan az azonos neműek házassága sem polgári jogi kérdés. Ez azt jelenti, hogy a Konvenció állásfoglalása messze túllép az egyházi kompetencia határain, mélyen behatolva a világi jogrend területére, ráadásul azon belül is különösen agresszív támadást intéz a homoszexuális emberek ellen. Az az állítás ugyanis, hogy a melegek jogai nem a polgári jogi kategóriába tartoznak, felvetik a kérdést: akkor hova? Ha nem polgári jog, akkor mi? Ne adj’ Isten büntetőjogi kategória? Egyes amerikaiak vissza akarják hozni a hat évtizeddel ezelőtti jogrendet, amikor még büntették a homoszexualitást? Mindezt olyan egyházi támogatással, amely mögé felsorakozna a az USA két legnagyobb felekezete? Nem valami fényes jövő…