Canterbury korábbi érseke, Lord Carey, azzal vádolta David Cameron brit miniszterelnököt, hogy "kifosztja" a heteroszexuális házasság intézményét az azonos neműek házasságkötési jogának előmozdításával – adta hírül a The Guardian online. A homoszexuális házasság engedélyezése mély megosztottságot okozna a társadalomban "anélkül, hogy a melegek kapnának akárcsak egyetlen olyan jogot is, amivel ne rendelkeznének az élettársi kapcsolatban", mondta. Carey azt állította, hogy azokban az országokban, ahol bevezették az azonos neműek házasságát – köztük Mexikó, Brazília és Hollandia – olyan beláthatatlan következményekhez vezetett, mint a háromfős házasság.
A brit konzervatívok október 7-10. között Birminghamben megrendezett konferenciájához kapcsolódó rendezvényen, melynek a címe „Koalíció Házasságért” volt, Carey csatlakozott David Burrowes-hoz (aki Enfield Southgateben parlamenti képviselő jelölt), és a korábbi parlamenti képviselőhöz, Ann Widdecombehoz, akik amiatt tiltakoztak, hogy sem a Liberális Demokraták, sem Toryk 2010-es programja nem tartalmazta azt az ígéretet, hogy legalizálni akarják a homoszexuális házasságot.
Amikor azt kérdezték tőle, mit szól ahhoz, hogy egyesek – így például Nick Clegg, miniszterelnök-helyettes – „bigottnak” nevezik őket, Carey azt válaszolta: „Emlékezzünk a zsidókra a náci Németországban. Ami azután kezdődött velük szemben, miután elkezdték őket különbözőképpen megnevezni.”
"És ez volt az első lépcső, amely a totalitárius állam kialakulásához vezetett. Ezt meg kell akadályozni. Mi kincsként őrizzük a demokráciát. Mi kincsként őrizzük a keresztény örökséget, és szeretnénk ezt tisztességes módon megvitatni."
Widdecombe azt mondta: "Ez nem egy meleg-ellenes rally. Ez a házasság védelme."
Mintha csak a hazai keresztény egyházak képviselőinek és a jobb oldali konzervatív politikusoknak a szavait hallanánk!
De kik támogatják ezt az álláspontot az Egyesült Királyságban? Kik állnak a „házasságvédő” sokadik vonalbeli politikusok és a nyugalmazott egyházi vezető mögött?
A cikkhez csatolt video tanúsága szerint a hivatalos rendezvényen 65-70 között lehetett az átlagéletkor, és az a két fiatal srác, akik részt vettek a rendezvényen ők is úgy nyilatkoztak, hogy nem értenek egyet az idős konzervatívokkal. Ugyanakkor – miközben az elegáns városházi nagyteremben a konzervatívok szónokoltak – kint, az épület előtt közel 400-an tüntettek a konzervatív álláspontot képviselők ellen, zömében fiatalok és középkorúak. Ez alapján úgy tűnik, hogy Nagy-Britanniában már csak az idősebb generáció ellenzi az azonos neműek házassági egyenlőségét.
Éles hangon reagált Lord Carey szavaira a Gaurdian egyik bloggere, Martin Robbin. A náci hasonlat miatt posztjában felidézte, hogy milyen borzalmakat követtek el a nácik a homoszexuális emberek ellen, majd így folytatja:
„Nem lehet elég erős szavakat használni annak a szégyenletesen tudatlan és önzően aljas embernek a minősítésére, aki szerint azzal, hogy őt Nick Cleg bigottnak nevezte, a legkisebb mértékben is hasonló üldöztetésnek lenne kitéve, mint azok az emberek, akik közé Pierre Seel is tartozott (a náci koncentrációs táborokban a homoszexuálisok ellen elkövetett embertelenségekről beszámoló egyik túlélő), vagy rajta kívül az a több ezer ember, akiket legyilkoltak a náci rezsimben. És ez még közel sem volt a legrosszabb Carey idióta megnyilatkozásai közül.”
„Az azonos nemű kapcsolatok nem ugyanolyanok, mint a heteroszexuális kapcsolatokat, és nem kellene őket azonos szintre tenni” – siránkozott Carey. Mondd ezt el annak az embernek, aki végignézte, ahogy a fiatal szeretőjét széttépték a kutyák: „Azóta néha felébredek üvöltve az éjszaka közepén” – idézte fel Seel 1995-ben. „50 éve ez a jelenet újra és újra előtör az emlékeimben.”
A blogger így zárja cikkét: Carey legmegrázóbb megjegyzése azonban talán az a kísértetiesen ismerős kérdés volt, amit feltett: „Miért érezzük úgy, hogy kirabolják a mi a kulturális hazánkat és identitásunkat?” A válasz, Lord Carey az, hogy ez nem a ti hazátok, hanem ez a mi hazánk, és a homoszexuális emberek pontosan ugyanúgy részei a mi identitásunknak, mint bárki más. Ha bármikor szó nélkül hagyjuk, hogy bigott emberek nyíltan azt állítják, vagy akár csak burkoltan arra utalnak, hogy az érzelmek, amit egyesek éreznek a másik ember iránt, bármilyen szempontból nincsenek az "azonos szinten", mint a többi ember érzelmei, akkor azon a napon fordulunk vissza egy sötét és veszélyes irányba.
Jó lenne, ha a magukat a keresztény erkölcs legfőbb őreinek tartó hazai konzervatívok is elgondolkodnának kicsit ezeken a dolgokon…