Szűkszavú közleményben számol be az Európa Tanács honlapja a Parlamenti Közgyűlés (PACE) jelentéstevőjének, Håkon Haugli norvég képviselőnek a budapesti látogatásáról, melyre a szexuális irányultságon és nemi identitáson alapuló megkülönböztetés elleni jogi fellépés magyarországi eredményeinek feltérképezése céljából került sor 2013. február 27 – március 1. között. Ennek kapcsán publikáltuk korábban a jelen blogban is a Håkon Haugli úrnak írott nyílt levelet. A levélben első sorban olyan szempontokra, eseményekre hívtuk fel a jelentéstevő figyelmét, amelyek a hivatalos programok során könnyen elsikkadhatnak, ugyanakkor jobban rámutatnak azokra a problémákra, amelyek ma még alapvetően befolyásolják az LMBT emberek életét, nehezítik teljes értékű társadalmi integrációjukat, meggátolják őket abban, hogy önmagukat minden félelem és hátrányos megkülönböztetés kockázata nélkül, nyíltan fel tudják vállalni a mindennapi életben.
A PACE honlapján publikált közlemény szerint, a jelentéstevő háromnapos tényfeltáró látogatása során az egyeztetések az LMBT embereket érintő magyarországi jogalkotásra, és a jogszabályok lehetséges hatásaira, valamint a hatályos diszkrimináció-ellenes nemzetközi előírásoknak a nemzeti jogba való átültetésére fókuszáltak.
Számos civilszervezet tagjai, az Egyenlő Bánásmód Hatóság elnöke és a Rendőrség képviselője adott tájékoztatást az LMBT emberek helyzetéről az országban.
A jelentéstevő eszmecserét folytatott az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságának kormánypárti és ellenzéki képviselőivel, és a PACE magyar delegációjának tagjaival. Találkozott Gáva Krisztiánnal, a KIM helyettes államtitkárával, aki részt vesz a Kormány által felállított emberjogi munkacsoportban.
A fenti összefoglaló alapján nem lehet tudni, hogy milyen tapasztalatokat szerzett, milyen megállapításokat tett a PACE jelentéstevője, ezek alapján milyen jelentést fog készíteni az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése részére. Az minden esetre furcsa, hogy a látogatás eredményeiről sem a média, sem az LMBT szervezetek nem számoltak be, sőt ez utóbbiak honlapján eddig még semmilyen információ nem jelent meg az eseménnyel kapcsolatban, pedig láthatóan Strasbourgban folyamatosan figyelemmel kísérik a magyar LMBT közösség helyzetét.