Az ír Alkotmányos Konvenció azt javasolta, hogy az alkotmány megváltoztatásával tegyék lehetővé az azonos neműek polgári házasságát Írországban – adta hírül az RTE hírügynökség a hétvégén. A hírportál információit az alábbiakban adjuk közre, majd röviden értékeljük a fejleményeket.
Az Alkotmányos Konvenció tagjaiból 79-en támogatták, és 18-an ellenezték a javaslatot, a többiek nem nyilvánították véleményt (azt nem közli a hírportál, hogy összesen hány résztvevője van a Konvenciónak). A véleményüket kinyilvánító tagok közül 29-et az Oireachtas, az ír parlament delegált, hárman az észak-írországi népképviseleti szervnek, az un. Stormont Közgyűlésnek a tagjai, és 65 választópolgárt egy közvélemény-kutató cég választott ki oly módon, hogy ők reprezentálják a köztársaság választóinak összetételét kor, nem és régió szempontjából. A kormány ígérete szerint a Konvenció javaslatának parlamenti vitája után fog dönteni annak elfogadásáról.
Mindez két évvel azt követően történt, hogy Írországban lehetővé tették a regisztrált élettársi kapcsolatot az azonos nemű pároknak. A Konvenció által meghallgatott beszámoló szerint, jogi szempontból 160 kérdésben lenne előnyösebb az azonos nemű pároknak, ha lehetővé tennék számukra a házasságot.
Ugyanakkor a katolikus püspökök arra figyelmeztették a Konvenciót, hogy egy ilyen változás kiüresítené az apai és anyai szerepeket a gyermeknevelésben.
A kereszténydemokrata-munkáspárti koalíciós kormány munkáspárti miniszterelnök-helyettese, Eamon Gilmore üdvözölte a Konvenció döntését. Állásfoglalásában kifejtette, hogy nem az állam dolga megítélni, hogy egy ember kibe lesz szerelmes, vagy kivel akarja leélni az életét. Gilmore hozzátette: „Mindig meg voltam győződve arról, hogy ha egy kérdés felmerül, akkor az embereknek meg kell ismerniük az érveket.”
A jobb-közép, kereszténydemokrata párt, a Fine Gael LMBT csoportjának vezetője, Jerry Buttimer, aki részt vett a Konvenció munkájában is, azt mondta, hogy a házassági egyenlőség témájáról folytatott kétnapos vita egészen kivételes volt. Mint mondta, a Konvenció javaslata „egy hangos jelzés a világ többi részének azzal kapcsolatban, hogy az ír emberek értéknek tekintik az egyenlőséget, a sokszínűséget és a társadalmi befogadást.”
Dr Richard O'Leary a Changing Attitude Ireland (Változó Hozzáállás Írországban) képviselője szerint a szavazás megmutatta, hogy az ír emberek nem akarják a továbbiakban is másodrendű állampolgárnak tartani a melegeket és a leszbikusokat.
Ugyanakkor az Ír Anglikán Egyház (Church of Ireland) és a Katolikus Egyház képviselői tiltakoztak a javaslat ellen. A Katolikus Egyház Kommunikációs osztályának szóvivője így nyilatkozott: „Tekintettel arra, hogy az Alkotmányos Konvenció javaslata csalódást keltő, csak az ír emberek tudják javítani az alkotmányt. A Katolikus Egyház továbbra is kitart amellett, hogy a gyermekek és a társadalom érdekeit természeténél fogva legjobban szolgáló házasság kizárólag egy férfi és egy nő között jöhet létre.”
Eddig a hírügynökségi beszámoló ismertetése. A hír jelentőségét első sorban az adja, hogy az írek 88,4%-ban katolikusok (a Wikipédia adatai szerint), és általában azt szokták mondani róluk, hogy az ír emberek többségénél ez nemcsak látszat vallásosság, hanem aktív hitéletben megnyilvánuló világnézeti elkötelezettség. Az a tény azonban, hogy az ír lakosságot leginkább reprezentáló Alkotmányos Konvenció elsöprő többsége támogatta az azonos neműek házasságát lehetővé tevő alkotmánymódosítást, annak ellenére is, hogy a katolikus és a meglehetősen kicsiny ír anglikán egyház hivatalos képviselői továbbra is az eddigi elutasító álláspontot képviselik, azt mutatja, hogy a hívő katolikus írek jelentős része is egyetért ezzel a javaslattal. Ennek viszont messze az ország határain túlmutató jelentősége van, éppen amiatt, hogy az ír Katolikus Egyház számított eddig a Vatikán egyik legfőbb nyugat-európai támaszának. Az ír katolikus vezetés tehát hiába képviseli a média felé fegyelmezetten a hivatalos vatikáni álláspontot az azonos neműek házasságával kapcsolatban, Rómában kénytelenek lesznek szembesülni az ír népnek, azon belül az ír katolikus híveknek a hivatalostól eltérő álláspontjával. Különösen azok után, hogy a Franciaországban sem csak a Nemzetgyűlésben, hanem a teljes népességben is többségi támogatást élvezett az azonos neműek házassági jogának az elismerése egyre inkább úgy tűnik, hogy a fejlett nyugati országokban a katolikus hívek többsége is támogatja azt. Igaz ugyan, hogy a Katolikus Egyház deklaráltan nem demokratikus szervezetként működik, amelyben a többség véleménye kötelezné bármire is a pápát, de mindez biztos hatással lesz a további döntéseire.
Kiegészítés 2013. 04. 16.
Egy nagyon jól összeszedett cikk jelent meg az Irish Examiner oldalon, melynek címe: A melegházasság nem forradalom, hanem realitás.