A legtöbb hírportál átvette a Havariapress tudósítását, mely szerint jövő hétfőn, április 29-én kezdődik a Debreceni Törvényszéken Sz. Norbert, 24 éves fiatalembernek a tárgyalása, aki tavaly augusztusban bicskával halálra szurkált egy homoszexuális gyógyszerészt, annak debreceni lakásában. A gyilkos ugyanazon a napon további négy homoszexuális férfivel vette fel a kapcsolatot azzal a céllal, hogy végezzen velük, de találkozóra nem került sor. A férfit a gyilkosság után két nappal elfogták. A vádirat szerint a bűncselekmény kiindulópontja az volt, hogy a vádlott gyűlölte a homoszexuálisokat, a bűncselekményt pedig az átlagot meghaladó brutalitással követte el.
A bíróság nyílván figyelembe fogja venni az elkövető hányatott gyermekkorát, melyről szeptemberben számolt be a blikk.hu: „A fiú intézetben nőtt fel, ahol számtalan megrázkódtatás érhette. Nem hiszem, hogy nekem kell bemutatni, mik folynak az ilyen helyeken, milyen megaláztatásokon kell keresztül mennie egy-egy fiatalnak. Meglehet, hogy a gyerekkori borzalmak vezették Norbit arra, hogy olyanok halálát vágyja, akik saját nemükhöz vonzódnak – mondta egy ismerőse.”
Ugyanakkor itt egyértelműen az áldozat szexuális irányultsága miatt történt a gyilkosság, más indíték a híradások szerint nem merült fel. Ebből adódóan az ítéletnek annyiban üzenet értéke lesz, hogy a magyar bírói gyakorlatban enyhítő, vagy súlyosbító körülménynek számít ez az indíték. Persze ennél sokkal jobb lenne, ha ezzel kapcsolatban egyértelmű útmutatásokat tartalmazna a jogszabály. Hasonlóan az összes többi olyan bűncselekményhez, amelyet valakinek valamilyen tulajdonsága, adottsága, vagy valamilyen csoporthoz való tartozása miatt követnek el (pl. etnikai hovatartozás, bőrszín, vagy vallási meggyőződés), súlyosbító körülménynek kellene tekinteni azt is, ha valakit a szexuális irányultsága miatt ér atrocitás. Ebben nagy előrelépést jelentene, ha mindezt nemzetközi egyezmények mondanák ki, ezért javasoltuk már egy évvel ezelőtt a jelen blog egyik korábbi posztjában, hogy egy uniós népszavazást követően – amennyiben az uniós polgárok többsége támogat egy ilyen irányú indítványt – az EU hivatalosan kezdeményezze, hogy a nemzetközi jog minősítse emberiesség elleni bűncselekményeknek a homofób indíttatású cselekményeket.
Az ilyen bűncselekmények egyértelműen felhívják a figyelmet arra, hogy milyen fontos lenne a megelőzés érdekében is, ha a homofób indíttatású bűncselekményeket szigorúbban szankcionálná a büntetőjog. Sajnos a mai magyar társadalomban tapasztalható gyakori, és büntetőjogi következmények nélküli homofób megnyilvánulások mellett a jelen bűncselekmény elkövetője azt is gondolhatta, hogy az általa elkövetett gyilkosságra elfogadható magyarázatot fog jelenteni, hogy a homoszexuális irányultsága miatt ölte meg az áldozatát. Az a tény, hogy erről az indítékról a Blikk tavaly szeptemberi tudósítása már beszámolt, arra utal, hogy az elkövető ezt egy percig sem titkolta, sőt – ahogy írtuk – akár enyhítő körülménynek is gondolhatta. Ilyen helyzetben nemcsak a bíróságnak, de a jogalkotóknak is el kell gondolkodniuk azon, hogy akarják-e bátorítani a homofób indíttatású bűncselekmények elkövetését, vagy egyszer s mindenkorra tudatosítani akarják az erőszakcselekményekre hajlamos emberekben, hogy ezekben az esetekben még súlyosabb büntetésre számíthatnak.
Egyelőre csak remélni lehet, hogy a döntéshozók majd figyelembe veszik valamikor ezeket a szempontokat is.
Frissítés 2013. 04. 30. A témával meglepően részletesen foglalkozik továbbra is a média. Érdemes elolvasni a részleteket bemutató cikkeket pl. a haon.hu oldalon, és megnézni az RTL KLub vidóját, melyből az is kiderül, hogy a tárgyalás júliusban folytatódik. Ez utóbbi riport egyébként igazolja azt is, hogy teljesen megalapozott volt az a gyanúnk, miszerint az elkövető azt gondolhatta, hogy az általa elkövetett gyilkosságra elfogadható magyarázat az ő melegekkel szembeni ellenérzése, mivel még a tárgyalás előtt is erre utalt a viselkedése, és nem mutatott semmilyen megbánást a tettével kapcsolatban.
Miközben elismerésre méltó, hogy a média ilyen alapossággal foglalkozik az üggyel, aközben viszont felettébb aggasztó, hogy a politika nem szólalt meg a gyilkossággal kapcsolatban, míg más kisebbségeket (főleg a nemzeti, etnikai kisebbségeket) érő támadások esetén egymást túllicitálva ítélik el a történéseket. Ez utóbbi azonban olyan súlyú kérdés, amire egy külön posztban is visszatérünk.
Frissítés 2013. 10. 14. Beszámoló a olvasható az index.hu-n a bírósági tárgyalásokról. Nagy felelősség nehezedik a bíróságra, hogy ebben az ügyben megfelelően tudjon dönteni.
Frissítés 2013. 10.21. Megszületett az I. fokú ítélet: életfogytiglan, legkorábban 30 év múlva szabadulhat, adta tudtul az index.hu.
Frissítés 2014. 02.10. Jogerős ítélet: emberölés bűntette miatt jogerősen életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte Sz. Norbert vádlottat hétfőn a Debreceni Ítélőtábla Balla Lajos vezette büntetőtanácsa, ezzel helybenhagyta a Debreceni Törvényszék korábbi, elsőfokú ítéletét. A vádlott legkorábban 30 év után bocsátható feltételes szabadságra. (ma.hu - MTI). A híradás nem tér ki arra, hogy a bíróság hogyan értékelte a homofób indítékot.