A hazai média megint sajnálatosan egységesnek bizonyult egy, az LMBT közösséget érintő fontos, sőt túlzás nélkül mondhatjuk, hogy világra szóló jelentőségű hír elhallgatásában. Hasonló jelenség miatt egyszer már szót emeltünk a jelen blogon egy évvel ezelőtt, amikor egy-két kivétellel a bal és a jobboldali média egyaránt nem tartotta említésre méltónak, hogy ötven amerikai szenátor emelte fel szavát a magyarországi homofóbia ellen.
Az elmúlt héten a világsajtó részletesen beszámolt az ENSZ dél-afrikai homofóbia ellenei kampányrendezvényéről, melyet Cape Town-ban tartottak, és amelyen kiállt a melegek jogaiért Desmond Tutu (81 éves) béke Nobel-díjas, nyugalmazott katolikus érsek. A hazai médiumok közül azonban csak a pride.hu és a magyar nyelven megjelenő afriport.eu számolt be erről a nagyon fontos rendezvényről.
A katolikus melegek számára különösen hangsúlyossá váltak a leghíresebb afrikai katolikus főpapnak a szavai azután, hogy pár nappal később Ferenc pápa is egészen új hangnemet megütve szólította fel a katolikus egyházat a melegek befogadására és integrálására, amint arról a jelen blogon is beszámoltunk. A Queering the Church portálnak a témával foglalkozó friss posztjában külön felhívták a figyelmet arra, hogy az idős Desmond Tutu nem első alkalommal emelt szót az LMBT közösség egyenlő jogainak tiszteletben tartásáért. Mostani megszólalása azonban nagyon határozott és egyértelmű, és talán egyeseknek megbotránkoztató volt. Mint mondta: „Isten nem homofób… én nem mennék egy homofób mennyországba. Azt mondanám, bocsánat, de nem. Akkor inkább mennék a másik helyre.” Nem csoda tehát, hogy a hazai média ilyen mélyen hallgat. Ezek a szavak nem illeszkednek bele egyik oldalon sem a szokott sémákba, ellentmondanak a sztereotip gondolkodásmódnak. A hazai nagy, történelmi keresztény felekezetek mainstream irányvonala számára mindez a blaszfémia, az istenkáromlás határait súrolja. A melegek érdekei mellett az utóbbi időben többször is kiálló hazai baloldali politika számára meg azért kellemetlenek ezek a szavak, mert aláássák a homofób egyházról, a homofób kereszténységről kialakított ellenségképet. Csakhogy – mint említettük – pár nappal később már Ferenc pápa is arról beszélt, hogy a melegeket be kell fogadni az egyházba, és erről már nehéz lett volna hallgatnia a hazai médiának is.
Azokat tehát, akik ma Magyarországon a történelmi keresztény felekezetek hivatalos irányvonalát követik, ez a két fontos megszólalás egyértelműen arra figyelmezteti, hogy térjenek meg a homofóbia bűnéből, és fogadják be az egyház teljes értékű és jogú tagjaiként az LMBT embereket. Ne legyenek olyanok, mint a gonosz szőlőművesek, akikről a református igekalauz szerint éppen ma esedékes evangéliumi részletben (Mt 12, 1-12.) beszélt Jézus a zsidó főpapoknak és írástudóknak.
A nem hívő, liberális és baloldali embereket pedig arra figyelmeztetik az elmúlt hét eseményei, hogy nem a kereszténység, nem Jézus Krisztus tanítása homofób, csak egyes keresztények azok, de reméljük, már közülük is egyre kevesebben.