Az amerikai meleg-jogvédő szervezetek újabb akcióra szánták el magukat, hogy még nagyobb nyomatékot adjanak az orosz homofób törvények miatt kezdett tiltakozásuknak a 2014-es Szocsi téli olimpia előtt. Amint arról korábban már a jelen blogon is többször beszámoltunk (legutóbb nyolc napja), az orosz homofób törvények miatt számos nemzetközi jogvédő szervezet kezdeményezte a Szocsiban megrendezendő téli olimpia bojkottját, vagy az olimpia rendezési jogának elvételét Oroszországtól.
Tegnap az amerikai jogvédők – egy Yahoo video-hír szerint – a Coca-Cola ellen szerveztek tüntetést amiatt, hogy a cég továbbra is támogatja a téli olimpia megrendezését Szocsiban. Az első látásra kevéssé jelentősnek tűnő esemény lehetséges következményeit ma még nehéz megbecsülni, de ennek kapcsán érdemes egy pár összefüggést átgondolni.
A téli olimpia bojkottja, vagy a rendezési jog elvétele Oroszországtól kétségtelenül igen nagy horderejű, súlyos kockázatokat rejtő döntés lenne. Érthető okokból Oroszország, és – a döntés precedens értéke miatt – minden olyan ország, amelyben érvényben vannak hasonló, vagy az LMBT emberekre még sokkal súlyosabb fenyegetést jelentő homofób törvények, hevesen tiltakoznának egy ilyen lépés esetén. Mindez ugyanúgy az egész olimpiai mozgalom jövőjére is veszélyeket jelentene, mint az eddigi bojkottok, ezért vélhetően még azok sem támogatnák ezt szívesen, akik elvben egyetértenek az orosz emberjogi sérelmek elleni tiltakozás szükségességével. Ugyanakkor az is világos, hogy mivel egy olimpia megrendezéséhez ma már feltétlenül szükség van azokra a reklámbevételekre és szponzorációkra, amelyeket a különböző cégek biztosítanak, az ő esetleges távolmaradásuk gazdasági oldalról szintén ellehetetlenítheti a játékokat. A cégek azonban – értelem szerűen – kizárólag azért, és addig támogathatják az olimpiát, amíg ez nekik többet hoz, mint, amennyit erre áldozniuk kell. Márpedig ha az egyik legnagyobb piacot jelentő Egyesült Államokban, és esetleg a világ más országaiban is, az LMBT emberek bojkottálni kezdik egy ilyen multinacionális cég termékeinek vásárlását amiatt, hogy az olimpia szponzorálásával a cég közvetve a homofób törvényeket bevezető oroszokat támogatja, akkor – könnyen kiszámítható módon – ez a szponzoráció nemhogy nem térül meg, de akár súlyos veszteségeket is okozhat az adott cégnek. Márpedig a tulajdonosok ezt nem fogják hagyni, és ezért a cég menedzsmentje is lépéskényszerbe kerül, és ez természetesen nemcsak a Coca-Colát, hanem más cégeket is érinthet. Az eddigi tapasztalatok szerint a jogvédő szervezetek felhívására a piacok nagyon érzékenyen reagáltak, ezért nem kétséges, hogy a cégek döntéshozóinak a jelen esetben is komolyan kell foglalkozniuk ezzel az üggyel. A lehetséges megoldások azonban ugyancsak komoly következményekkel járnak a játékok megrendezésének lehetőségére nézve is. Az egyik lehetőség ugyanis az, hogy a cégek menedzsmentje eláll a rendezvény támogatásától, márpedig egy-két ilyen nagy multinacionális cég támogatásának esetleges elvesztése valószínűleg gazdaságilag ellehetetlenítené az olimpia megrendezését. Ez már önmagában megfontolásra késztetheti a Nemzetközi Olimpia Bizottság (NOB) tagjait, mivel NOB-ra nézve is óriási szégyen lenne, ha ilyen okból hiúsulna meg a játékok megrendezése. Ez is, és a főtámogatók menedzsmentjének másik lehetséges lépése is ugyanabba az irányba mutat: a NOB döntéshozóinak komolyan meg kell fontolniuk a rendezési jog elvételét Oroszországtól, amit nyilván erősen tudnának támogatni azok a szponzorok is, akik így nem veszítenének jelentős piacokat a rendezvény támogatásával, sőt egy ügyes kommunikáció még egy „csendes” szponzorációnál is lényegesen nagyobb profitot eredményezhet számukra.
Vagyis egyáltalán nem olyan jelentéktelen ez a demonstráció, mint amilyennek elsőre látszik…