Thomas Bach
elnök úr részére
Nemzetközi Olimpia Bizottság
Tisztelt Elnök Úr!
Először is kérem, fogadja szívből jövő gratulációmat és őszinte jókívánságaimat abból az alkalmából, hogy egy ilyen, világviszonylatban is kiemelkedően fontos pozícióba megválasztották. Őszintén remélem, és kívánom, hogy munkája során az Ön által vezetett testület megerősödve és megújulva tudja ellátni feladatait, melyek jelentősége és hatásai messze túlmutatnak a sport és az olimpiai rendezvények határain. Túlzás nélkül állítható, hogy mára az olimpiai mozgalom az emberiség jövőjének egyik fontos alakítójává és formálójává vált. A politika és társadalmi közélet szinte minden területén, egyre több országban, egyre nagyobb figyelem övezi az Önök munkáját.
Tekintettel arra, hogy már évek óta részt vesz a NOB munkájában, Ön előtt is pontosan ismertek azok a feszültségek, amelyek a Szocsiban megrendezésre kerülő téli olimpiai játékokkal kapcsolatban az utóbbi hónapokban kialakultak. Amikor a 2014-es téli olimpiai játékok megrendezését Oroszország elvállalta, akkor ezzel vállalta azt is, hogy a NOB alapértékeinek szellemében „…eleget tesznek az Olimpiai Charta rendelkezéseinek, és tiszteletben tartják azokat” (Olimpiai Charta 33. § 3.). Az Olimpiai Charta rendelkezései tartalmazzák a diszkrimináció tilalmát is: 27. § [A Nemzeti Olimpiai Bizottság] 2.5 fellép a megkülönböztetés minden megnyilvánulási formája és az erőszak ellen a sportban”. Ez a szabály értelemszerűen kiterjed a szexuális irányultság miatti megkülönböztetés tilalmára is, melyet az ENSZ vonatkozó jogi dokumentumai is egyértelművé tesznek.
A sportesemények, és így az olimpiai játékok természetes velejárói egy-egy izgalmas, vagy felemelő pillanatban, a sportolóknak és hozzátartozóiknak, illetve a sportesemények nézőinek, szurkolóinak érzelmi megnyilvánulásai. Ezeket az eddigiekben sem próbálták leplezni, vagy elfojtani az atléták és a nézők, és bemutatásuk a sportközvetítések során hozzájárult ahhoz az élményhez, amit a sportesemények megtekintése, követése jelent a világ minden részén élő, és az közvetítéseket nyomon követő sportrajongóknak. Ugyanakkor az ilyen érzelmi megnyilvánulások az azonos nemű párok, adott esetben, saját hazájukban hivatalosan bejegyzett élettársak, vagy törvényes házastársak között, a hatályos orosz törvények értelmében bűncselekménynek számítanak. Közismert, hogy az elmúlt években a világ több országában, az azonos nemű párok számára megteremtették a hagyományos házassággal egyenértékű házasság, vagy regisztrált élettársi kapcsolat jogi kereteit, ezért az ezen országokban élő LMBT állampolgárok joggal várhatják el mindenkitől, hogy a törvényesen is elismert házastársuk, vagy élettársuk felé ugyanolyan szabadon, és ugyanazon társadalmi normák keretei között tudják kinyilvánítani érzelmeiket, mint a heteroszexuális élettársak, vagy házastársak.
Az LMBT emberekre vonatkozó oroszországi jogszabályok általános értelemben is sértik az alapvető emberi jogokat, de ezen túlmenően, egyértelműen hátrányos megkülönböztetést jelentenek az LMBT sportolókkal és hozzátartozóikkal szemben, ezáltal súlyosan sértik az Olimpiai Charta fent idézett, 27. § 2.5 pontját.
Ezt a helyzetet egy olyan jogalkotási folyamat idézte elő, amely Oroszországban a 2014-es téli olimpiai játékok megrendezésére vonatkozó megállapodások megkötése után zajlott le. Ezzel Oroszország, mint a megállapodás egyik aláírója, megszegte azt a vállalt kötelezettségét, amit az Olimpiai Charta fent idézett 33. § 3. pontja tartalmaz. Ilyen helyzetben a NOB-nak alkalmaznia kell az Olimpiai Charta 36. § 2. pontjában foglalt rendelkezéseket:
„2. Az Olimpiai Chartában rögzített kötelezettség megszegése, illetve a NOB rendelkezésének vagy utasításának mulasztása, valamint a Nemzeti Olimpiai Bizottság, az Olimpiai Játékok Szervezőbizottsága vagy a rendező város kötelezettség megszegése esetén a NOB jogosult visszavonni, időkorlátozásra tekintet nélkül és azonnali hatállyal, a rendező várostól, az Olimpiai Játékok Szervezőbizottságától és a Nemzeti Olimpiai Bizottságtól az Olimpiai Játékok rendezési jogát, a kötelezettség megszegése miatt a NOB kártérítési igényének sérelme nélkül. A nevezett kötelezettségszegés esetén a Nemzeti Olimpiai Bizottság, az Olimpiai Játékok Szervezőbizottság, a rendező város, a rendező város országa, illetve annak kormányzati vagy közhatalmi szervei, vagy más egyéb személyek, akár városi, helyi, állami, tartományi, regionális vagy nemzeti szinten a NOB szervezetével szemben kártérítési igényt nem támaszthatnak.”
Oroszországtól - a fentiekben részletezettek alapján - a NOB jogosult a játékok rendezési jogának visszavonására, miután megszegte vállalt kötelezettségeit.
Önnek, mint a NOB elnökének joga, és tisztségéből adódó kötelessége, hogy a jelen helyzetben kezdeményezze a 2014-es téli olimpiai játékok rendezési jogának visszavonását. Ezzel a döntésével a NOB elejét veheti annak, hogy az orosz hatóságok a homoszexuális irányultság nyílt felvállalása, vagy az azonos nemű partner iránti érzelmek kinyilvánítása miatt, az olimpiai játékokon résztvevő sportolók, vagy szurkolók közül bárki ellen fellépjenek, intézkedjenek, esetlegesen bármilyen formában, bárkit megbüntessenek a közelmúltban hatályba lépett homofób jogszabály alapján. Ha ilyen hatósági inzultus, vagy a homofób jogszabályokon felbátorodó szélsőségesek atrocitásai miatt, bárkinek baja esne Szocsiban, annak negatív kihatásai lennének a megfelelő döntéseket elmulasztó NOB-ra is, mind morális, mind jogi szempontból, és ez – adott esetben – még kártérítési igényeket is megalapozhat.
Kérem, fontolja meg a fenti érveket, és azokat elfogadva, tegye meg a szükséges lépéseket.
Tisztelettel:
Budapest, 2013. 09.12.
Kale Gábor