Az előző posztban leírtaknak megfelelően a Katolikus Egyház reformjának előmozdítására létrejött világméretű összefogás, angolul „Catholic Church Reform Coalition” (CCRC) szervezői elkészítették és közzétették azt a levéltervezetet, amelyet Ferenc pápának és a tanácsadó testületébe kiválasztott nyolc bíborosnak szeretnének megküldeni a testület soron következő, december 3-i ülése előtt.
A korábbi nyílt levélről szóló október 22-i sajtóanyagnak a segítségünkkel elkészített magyar nyelvű változatát pár napja publikálták a honlap Média rovatában, és megküldték több hazai hírportálnak is, mindeddig eredménytelenül. Ez annyiban nem meglepő, hogy miután eddig hazai képviselője nem volt a nemzetközi kezdeményezésnek, a hazai médiumok szerkesztői számára ma még valószínűleg nem igazán érzékelhető az ügy, és a nemzetközi összefogás súlya, jelentősége. Könnyen gondolhatják, hogy ez csak egy, a számtalan amerikai vallási kezdeményezésből. Ugyanakkor a támogató szervezetek, a világszerte működő egyházi reform mozgalmak tömegbázisát csak az érzékeli, aki belelapoz a pápának küldött első nyílt levél aláíróinak listájába.
A most közzétett második levéltervezettel együtt az alábbi ütemtervet publikálták:
október 28-ig megkapják a támogató szervezetek
október 30-ig a támogató magánszemélyek
október 31-ig vissza kell érkeznie az észrevételeknek, javaslatoknak
november 1-én kikerül a honlapra a végleges levél, amelyhez az aláírók csatlakozhatnak
november 26-án lezárul az aláírásra nyitva álló határidő
november 28-29-én a levelet elküldik a pápának és a tanácsadó-testület tagjainak
december 3. a tanácsadó testület következő ülése.
A szoros határidők miatt viszonylag rövid idő áll rendelkezésre az esetleges észrevételek, javaslatok megtételére, pedig a mostani levéltervezet – megítélésem szerint – tartalmazhatna kicsit több, konkrét javaslatot.
Íme az újabb levéltervezet: Frissítés: A levélhez érkezett több észrevétel, melyeket piros színnel jelzünk. Legutóbbi jelzés a szervezőktől: 2013. 10. 30. 6:45.
Tisztelt Ferenc Pápa!
Isten népének nagyon sok tagja érdekében fordulunk Önhöz. Ön továbbra is nagy reményeket ébreszt bennünk, és különösen üdvözlendőnek tartjuk a „tisztánlátás bölcsessége” iránti elkötelezettségét, amellyel az Egyház jövőjét meghatározó irányokat kijelöli.
Korábbi, szeptember 20-án kelt levelünkben (ld. mellékelten) összegyűjtöttük azokat a súlyos aggályokat, amelyek felmerültek bennünk, mint Isten egyetemes népének tagjaiban. Bízunk abban, hogy volt lehetősége a levél tartalmára reagálni. [Két vélemény ehhez az utolsó mondathoz: (1) Töröljük, mivel lekezelőnek látszik; vagy (2) erősítsük meg: „Mivel nem kaptunk semmilyen választ, ezért erősen bízunk abban, hogy megkapta a levelünket és volt lehetősége reflektálni a levél tartalmára."]
Az a vágyunk, hogy csatlakozzunk Önhöz az Egyház megújításában és az ahhoz szükséges lépések végrehajtásában, a II. Vatikáni Zsinat szellemében osztozva az Isten népe iránti felelősségben.
Az Egyházon belül erős mozgásokat látunk azoknak a keresztényeknek a részéről, akik elkötelezettek, hogy Jézus tanítása és példája szerint formálják saját magukat. Ezáltal alakítjuk Krisztus Egyházát olyanná, amely teljesen elszámoltatható, átlátható és a befogadó – példát mutatva ezzel a világnak.
Osztjuk azt az álláspontját, hogy a püspököknek „közre kell működniük abban, ahogy az Isten munkálkodik az Ő népének tagjai között”. Sokunknak azonban nehézséget okoz, hogy kapcsolatba kerüljünk a püspökeinkkel a klerikalizmus miatt, és azért, mert defenzív viselkedésükkel meg akarják védeni a gyermekek gyalázatos megrontási eseteinek elkövetőit. [Két vélemény ehhez az utolsó mondathoz: (1) Töröljük, mert a mondat konklúziója olaj lehet a tűzre, vagy (2) néhány konkrét változtatást is javasoltak hozzá, pl.: kérjük, hogy adjon explicit instrukciókat a püspököknek, olyan pasztorális tanácsok felállítására, amelyek a nyílt, kétirányú kommunikáció csatornáit biztosítják a laikus hívek, papok és a püspök között, megválasztott tagokkal, publikus napirenddel és nyílt összejövetelekkel.]
Az Egyházunk csak akkor szolgálja a javunkat, ha szívből teljesíti Krisztus küldetését, és minket az a meggyőződés ösztönöz cselekvésre, hogy a keresztségünkből fakadó megtisztulás által, a lelkiismeretünk és a kánonjog alapján kötelességünk kifejezni aggodalmunkat. Meggyőződésünk, hogy Isten népe, Krisztus Egyházának tagjai, dialógust folytatva egymással, végre fogják hajtani, az Ön által mondottak szerint, a szükséges változásokat az Egyházban: terjeszteni fogják Isten országának, az igazságnak és a szeretetnek az örömhírét, meggyógyítva minden sebet.
Biztosítjuk Önt a legteljesebb támogatásunkról, az előre vezető út megtalálásában. Örömmel várjuk válaszát, és a további párbeszéd lehetőségét.
Tisztelettel, Krisztusban:
a katolikusok világméretű összefogása
[az aláírók és a támogatók listája csatolásra kerül]
CC: Cardinal Giuseppe Bertello, President of the Vatican City state administration
Cardinal Francisco Javier Errázuriz Ossa, Archbishop Emeritus of Santiago, Chile
Cardinal Oswald Gracias, Archbishop of Mumbai, India
Cardinal Reinhard Marx, Archbishop of Munich and Freising, Germany
Cardinal Laurent Monsengwo Pasinya, Archbishop of Kinshasa, Congo
Cardinal Sean Patrick O'Malley, Archbishop of Boston, USA
Cardinal George Pell, Archbishop of Sydney, Australia
Cardinal Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, Archbishop of Tegucigalpa, Honduras
A szervezők azt javasolják, hogy a területileg illetékes püspököknek a saját tanácskozásukat megelőzően küldjenek levelet az összefogáshoz csatlakozó hívek és szervezetek. Ehhez is készült egy levéltervezet, amire a későbbiekben még visszatérünk.
Addig is várjuk az érdemi, tartalmi észrevételeket (a nyelvtani, fordítási hibák jelzése, stilisztikai észrevételek megírása nem szükséges, hiszen nem a magyar nyelvű változatból készül a végleges verzió) a pápának küldendő nyílt levéllel kapcsolatban, a fenti határidők figyelembe vételével.