A Katolikus Egyház reformjának előmozdítására létrejött, és a korábbiakban már többször hivatkozott világméretű összefogás, angolul „Catholic Church Reform Coalition” (CCRC) szervezői által előkészített, és az elmúlt napokban tervezet formájában publikált, Ferenc pápának és a tanácsadó testületébe kiválasztott nyolc bíborosnak szóló második levél tervezetét, a beérkezett észrevételek figyelembe vételével véglegesítették. A levelet, melyet alábbiakban magyar nyelven közzéteszünk a tanácsadó testület soron következő, december 3-i ülése előtt szeretnének megküldeni, amint az a tervezetet bemutató korábbi posztunkban ismertetett ütemtervben látható.
Magunk részéről – tekintettel arra is, hogy blogunk látogatói közösségétől konkrét módosítási javaslat nem fogalmazódott meg – csak annyit jeleztünk, hogy szükségesnek tartanánk nyomatékosabban kifejezésre juttatni a pápa reformtörekvései melletti kiállásunkat, mivel az ellentábor (ahogy arról korábban már szintén beszámoltunk) egyre hangosabb és alpáribb stílusban támadja emiatt az egyházfőt. Ez meg is történt, a levél előkészítői hangsúlyosabbá tették a pápa reformszándékai melletti kiállást.
A szervezők reagáltak arra a felvetésünkre is, hogy a levéltervezet közzététele óta került nyilvánosságra az a vatikáni kezdeményezés, mely az egyházon belül fel szeretné mérni a családdal és számos, az egyházon belül komoly vitákkal övezett morálteológiai kérdéssel kapcsolatban a hívek véleményét, álláspontját, a kialakult gyakorlatokat és feszültségeket (ld. az öt nappal ezelőtti posztban). Ezzel, és a blogunk rendszeres látogatói által közös munkában lefordított kérdőívvel a későbbiekben egy másik posztban még részletesen fogunk foglalkozni.
Visszatérve a pápának szóló levélre, annak véglegesített változata megtalálható, és egyénileg aláírható a CCR oldalon, hasonlóan az első nyílt levélhez. (Megjegyzendő, mindeddig úgy tűnik, hiába jeleztük a szervezőknek, hogy meglehetősen lehangoló dolog az aláírás rovatban, az aláíró hazájának kiválasztásánál az „egyéb” opciót választani, mert bár a 4,2 millió lakosú Horvátország, vagy a félmillió lakosú Suriname külön nevesítve van, Magyarország sajnos nincs. Felkerültünk a listára.) Alábbiakban közzétesszük a levél magyar fordítását:
Tisztelt Ferenc Pápa!
Isten népének nagyon sok tagja érdekében fordulunk Önhöz. Ön továbbra is nagy reményeket ébreszt bennünk, és különösen üdvözlendőnek tartjuk a „tisztánlátás bölcsessége” iránti elkötelezettségét, amellyel az Egyház jövőjét meghatározó irányokat kijelöli.
Korábbi, szeptember 20-án kelt levelünkben (ld. mellékelten) összegyűjtöttük azokat a súlyos aggályokat, amelyek felmerültek bennünk, mint Isten egyetemes népének tagjaiban. Azt gondoljuk, egyetért velünk abban, hogy ezek azok a kihívások, amikkel az Egyháznak szembe kell néznie. Támogatni akarjuk Önt a megújult Egyház modelljének kialakításában és bevezetésében, összhangban a korai hagyományokkal, és a II. Vatikáni Zsinat szellemiségével, az Isten népének tagjaival megosztott felelősség jegyében.
Az Egyházon belül erős mozgásokat látunk azoknak a keresztényeknek a részéről, akik törekednek arra, hogy Jézus tanítása és példája szerint formálják saját életüket, a Szentlélek segítségével haladva azon az úton, amely Isten országába vezet, ahol igazság, szeretet és béke honol. Az Egyháznak, mint Isten eljövendő országa élő és hiteles képviselőjének, saját működésében kell megtestesítenie a számon kérhetőséget, az átláthatóságot, az egymás iránti felelősséget és a befogadást, életének és küldetésének minden szintjén – példát mutatva ezzel a világnak.
Egyetértünk Önnel, hogy a püspököknek „közre kell működniük abban, ahogy az Isten munkálkodik az Ő népének tagjai között”. Sokunknak azonban nehézséget okoz, hogy kapcsolatba kerüljünk a püspökeinkkel, melynek úgy tűnik, hogy részben a klerikalizmus az oka, részben az Egyház defenzív viselkedése, amellyel meg akarják védeni a gyermekek gyalázatos megrontási eseteinek elkövetőit. Nagyon sokat jelentene számunkra az Ön segítsége a püspökökkel folytatandó párbeszédhez vezető út kiépítésében, adott esetben kifejezett utasítás formájában, hogy hívjanak össze egyházmegyei zsinatot és lelkipásztori tanácsokat, a laikusok és a papok, püspökök közötti nyílt párbeszéd fórumaiként, megválasztott tagokkal, publikus napirenddel és nyílt összejövetelekkel.
Az Egyházunk csak akkor szolgálja a hívek javát, ha szívből teljesíti Krisztus küldetését, és minket az a meggyőződés ösztönöz cselekvésre, hogy a keresztségünkből fakadó megtisztulás által, a lelkiismeretünk és a kánonjog alapján kötelességünk kifejezni aggodalmunkat. Meggyőződésünk, hogy Isten népe, Krisztus Egyházának tagjai, dialógust folytatva egymással, végre fogják hajtani, az Ön által mondottak szerint, a szükséges változásokat az Egyházban: terjeszteni fogják Isten országának, az igazságnak és a szeretetnek az örömhírét, meggyógyítva minden sebet.
Biztosítjuk Önt a legteljesebb támogatásunkról, az előre vezető út megtalálásában. Örömmel várjuk válaszát, és bízunk abban, hogy levelünk egy lépés azon az úton, amely a gyümölcsöző dialógus felé vezet.
Tisztelettel, Krisztusban:
a katolikusok világméretű összefogása
[az aláírók és a támogatók listája csatolásra kerül]
CC: Cardinal Giuseppe Bertello, President of the Vatican City state administration
Cardinal Francisco Javier Errázuriz Ossa, Archbishop Emeritus of Santiago, Chile
Cardinal Oswald Gracias, Archbishop of Mumbai, India
Cardinal Reinhard Marx, Archbishop of Munich and Freising, Germany
Cardinal Laurent Monsengwo Pasinya, Archbishop of Kinshasa, Congo
Cardinal Sean Patrick O'Malley, Archbishop of Boston, USA
Cardinal George Pell, Archbishop of Sydney, Australia
Cardinal Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, Archbishop of Tegucigalpa, Honduras
Tekintettel arra, hogy a nyílt levél előkészítői nem tüntetnek fel automatikusan aláíróként egyetlen olyan szervezetet, vagy közösséget sem, aki az előző nyílt levelet aláírta, vagy azóta kapcsolódott be a CCRC munkájába, (amint azt Blogunk virtuális közössége tette), külön jelezni kell, ha közösségként is támogatjuk a nyílt levelet, ezért ebben a kérdésben várjuk olvasóink, látogatóink visszajelzéseit.