Az elmúlt hetekben az amerikai közvéleményt egyre jobban foglalkoztatja az LMBT személyek elleni negatív munkahelyi diszkriminációt tiltó törvény, angol rövidítése alapján „ENDA” ügye. A héten az amerikai szenátus 64-32 arányban támogatta a törvénytervezetet, amint ez a „New ways ministry” blog ezzel a témával foglalkozó legfrissebb posztjában is olvasható, melynek címe: „A püspökök a vallásszabadság védelmére hivatkoznak az ENDA megbuktatására”. Mint írják, a törvénytervezet most a képviselőház elő kerül, ahol azonban nem várható ilyen egyértelmű támogatottság. A témával a hazai sajtó nem nagyon foglalkozott, ezért külön elismerést érdemel az „Alsóörsi Hírhatár” online cikke, melyben – mint írják – egyedüliként a hazai médiában, hozzáférhetővé teszik „magyarra fordítva Barack Obama kabinetének hírleveleit, a White Hall híreit. A legújabb hírlevél a homoszexuálisokról, a biszexuálisokról és a transzneműekről szól”. A cikkben idézik Valerie Jarrett-et a Fehér Ház (The White Hall) vezető tanácsadóját (bár a forrás megbízhatóságát kissé megkérdőjelezi, hogy a portál főszerkesztője Molnár F. Árpád, finoman szólva is „vitatott megítélésű magyar médiaszemélyiség”, de mivel a jelen összefoglaló tartalma egybeesik a külföldi hírforrásokból származó információkkal, ezért egy részt idézünk a cikkből):
„Ezen a héten az Egyesült Államok Szenátusa szavazással jóvá hagyott egy törvénytervezetet: Az Alkalmazottak Diszkriminációja Elleni Törvényt (Employment Non-Discrimination Act, röviden ENDA - a szerk.). Ennek a jogszabálynak nagyon világos célja annak biztosítása, hogy a senkit se lehessen kirúgni azért, mert az, aki, vagy hogy kit szeret.
Jelenleg csak 17 állam tiltja az LGBT-dolgozók diszkriminációját a foglalkoztatásban (az LGBT jelentése: Leszbikusok, Melegek, Biszexuálisok és Transzneműek, ahol a "G" a "Gay" rövidítése - a szerk.). A naponta dolgozni járó amerikaiak milliói tartanak attól, hogy elveszíthetik a munkájukat azért, mert ilyenek.”
Az amerikai püspökök véleményét magyar nyelven is közzétette a Vatikáni Rádió hírportálja. Több szempontból is elgondolkodtató a tudósítás, amely részletesen ismerteti az amerikai püspökök álláspontját:
„A Kongresszus szenátoraihoz címzett levelükben a püspöki konferencia tagjai kiemelik, hogy a törvény nem képvisel „hiteles előrelépést” a munkahelyi diszkrimináció kérdésében, éppen ellenkezőleg, újabb problémákat teremt. A püspökök szerint a törvényjavaslat nem nyújt világos különbségtételt a szexuális irányultság és a szexuális viselkedés között, amely kifejezések a katolikus egyház számára eltérő jelentéssel bírnak.
A törvényjavaslat továbbá elutasítja, hogy a nem[i] különbözőségeknek biológiai alapja van, ezáltal felvállalja az ellentmondásos gender-elméletet és egyenlőséget tesz a szexuális irányultság és a faji különbségek között.
Ezentúl arra buzdít, hogy újrafogalmazzák a hagyományos, egy férfi és egy nő közötti egységet jelentő házasság meghatározását. Mi több, a törvény sérti a vallásszabadságot, mert diszkriminatívnak bélyegzi az erkölcsi és vallási meggyőződés alapján meghatározott bizonyos szexuális viselkedések elutasítását.
Az amerikai püspökök készek az együttműködésre a jó szándékú emberekkel annak érdekében, hogy véget vessenek az igazságtalan diszkrimináció minden formájának. Emlékeztetnek, hogy az egyház mindig küzdött a férfi és a női dolgozók közötti egyenlőségért és méltóságukért.”
Amint azonban a The Washington Post cikkéből kiderül, a katolikus hívek többsége, 76%-a nem ért egyet az amerikai püspökök álláspontjával. „New ways ministry” blog egy korábbi posztjából arról is lehetett olvasni, hogy az „Equally Blessed” („Egyformán Áldott”) nevű összefogás levélben is tájékoztatta erről a szenátus tagjait.
A kérdést különösen izgalmassá teszi, hogy pont most, a jövő héten (november 11-14.) választ új elnököt és alelnököt is az USA Püspökkari Konferenciája (USCCB), és a tíz (!) jelölt között többen vannak olyanok, akik egészen más irányvonalat képviselnek, mint a jelenlegi vezetés, amint erről korábban szintén beszámolt New ways ministry” blog. Márpedig kétségtelen, hogy a hivatalos amerikai katolikus irányvonal esetleges változásának jelentősége nem lenne elhanyagolható a Katolikus Egyház egésze szempontjából sem.
Mindezek alapján ismét nagyon izgalmas hétnek nézünk elébe.