Az egyik korábbi posztban bemutattuk az általunk lefordított vatikáni kérdőívet kitöltők adatait, és teljes egészében közzétettük a beérkezett válaszokat. Ezt követően elkészítettük, és a jelen posztban közreadjuk a válaszok rövid összefoglalását is annak érdekében, hogy ezt követően le lehessen vonni belőlük a szükséges következtetéseket.
Amint korábban is jeleztük, online kérdőívünkre az egyszer meghosszabbított határidő végéig összesen 27 értékelhető válasz érkezett, és a beérkezett válaszokat úgy tettük közzé, hogy a válaszadókat a kitöltött kérdőívek elküldésének időrendjében sorba állítottuk, majd a továbbiakban minden válaszadót mindig ugyanazzal a sorszámmal jelöltük (ezért voltak üres sorok a válaszok között). A jelen összesítésben is ezekre a sorszámokra hivatkozunk, így a korábbi posztokban megtalálhatóak elolvashatóak az eredeti válaszok is, teljes terjedelmükben.
Tekintettel arra, hogy az általunk közzétett online kérdőív minden kérdésére szabad szöveges válaszokat adhattak a válaszadók, ezért ezek közös elemeit emeltük ki, és az azonos tartalmak előfordulását tüntettük fel ugyanolyan grafikonok és táblázatok formájában, ahogy az ír Katolikus Papok Egyesülete által készített felmérés eredményeit is közzétették (ismertetését ld. korábbi posztunkban!), ami segíti, de nem teszi automatikussá az eredmények összehasonlítóságát. A válaszok előfordulási arányát – az alacsony értékekre tekintettel – nem adtuk meg százalékos arányban. Amennyiben a szöveges válasz több olyan tartalmi elemet is magában foglalt, amelyeket az összefoglalások elkészítése során kiemeltünk, akkor az adott sorszám természetesen több sorban is megjelenik, vagyis egy válaszadót többször is figyelembe vettünk. Ez megfelel annak a gyakorlatnak, amit az előre megadott válaszokat tartalmazó kérdőíveknél is alkalmaztak, amelyeknél általában szintén volt lehetőség több választ is kiválasztania a válaszadóknak.
1. A Szentírás és a Magisztérium (az Egyházi Tanítóhivatal) családról szóló tanításainak terjesztése
1a. Kérem, írja le, hogyan értelmezik ma az emberek a Katolikus Egyház tanítását a család értékéről, melyet a Bibliában, a “Gaudium et Spes” és a “Familiaris Consortio” kezdetű pápai enciklikákban, valamint a zsinat utáni egyéb dokumentumokban fogalmaztak meg. Mennyire meghatározó az Egyháznak a családok életére vonatkozó tanítása a mai emberek számára?
Válaszolt: 26 Átugrotta/nem válaszolt: 1
b.) Azok, akik ismerik az Egyház tanítását, teljes egészében elfogadják azt, vagy merülnek fel nehézségek a gyakorlati alkalmazás során? Ha igen, mik ezek a nehézségek?
Válaszolt: 24 Átugrotta/nem válaszolt: 3
c.) Milyen széles körben terjedt el az Egyház tanítása a lelkipásztori programokban nemzeti, egyházmegyei és egyházközségi szinteken? Milyen katekéziseket tartottak a családról?
Válaszolt: 25 Átugrotta/nem válaszolt: 2
d.) Az Egyházon kívül milyen mértékben – és különösen, milyen szempontból – ismerik, fogadják el, utasítják el, és/vagy kritizálják ezt a tanítást? Mely kulturális tényezők gátolják az Egyház családról szóló tanításának teljes elfogadását?
Válaszolt: 24 Átugrotta/nem válaszolt: 3