A hvg.hu egy pénteki cikkében részletesen ismertette Balogh Boglárka Love Commando c. könyvét, amelyben a szerző beszámol az indiai „becsületgyilkosságokról”, amelyeknek évente több ezer, talán több tízezer fiatal lány esik áldozatul csak azért, mert megsértve a helyi szokásokat és tradíciókat, a saját maguk által kiválasztott szerelmükkel akarnak összeházasodni, nem pedig a szüleik által kiválasztott férfival. A cikkben rövid részleteket is idéznek a könyvből, melyből néhány sort ide is átemelünk:
„Még most sem vagyok képes elítélni a családtagjaimat azért, amit ezután tettek velem. Ami következett, az a hagyomány és a becsület nevében történt, és néha még most is azt érzem, hogy én is halált érdemeltem volna. Ez volt a szabály, ez volt a normális élet menete. Ha egy lány eltűnt, senki sem érdeklődött utána, sem a rendőrség, legkevésbé a szomszédok. Mindenki tudta és elfogadta a férfiak jogát az ölésre.”
Megdöbbentő szavak. Ma, amikor világszerte vita folyik arról, hogy mi a normális, mi a hagyomány, és a szokásjog szerepe a társadalomban, mindenkinek érdemes elgondolkodnia egy kicsit azon, hogy milyen borzalmas kegyetlenségeket lehet megideologizálni, és „normálisnak” nevezni, ha nem engedjük, hogy a józan ész felülírja a megváltoztathatatlannak tűnő tradíciókat.