A Bondings 2.0 legfrissebb posztja néhány katolikus (és egy anglikán) főpapnak, az elmúlt napokban tett nyilatkozatát értékelve megállapítja, hogy miközben Európában a megbékélés útjait keresik az LMBT közösség és a keresztény egyházak között, addig egy amerikai katolikus érsek, és egy püspök továbbra is kifejezetten sértő retorikát használ az LMBT közösséggel szemben, amivel az USA-ban egyre nagyobb tömegeket idegenítenek el az egyháztól.
Az összefoglaló beszámol arról, hogy közös közleményt adott ki Richard Chartres, London anglikán püspöke és Vincent Nichols bíboros, westminsteri érsek a 15 évvel ezelőtti bombatámadás évfordulója alkalmából, amelyet egy meleg szórakozóhely ellen követtek el a londoni Soho negyedben, három ember – köztük egy terhes nő – halálát és 80 ember sérülését okozva. Mint írják: „A Soho negyedben elkövetett bombatámadás 15. évfordulóján megerősítjük, hogy elítélünk minden ilyen erőszakos cselekményt, imáinkban megemlékezünk azokról, akiknek az életét elvette, vagy tönkre tette ez a merénylet, és mindenkiről, aki az áldozatokat gyászolja. Hitünk alapja, hogy minden embert Isten a saját képére és hasonlatosságára teremtett, ezért mindenkit megillet a tisztelet, a törődés és az együttérzés. Ebben a hatalmas világvárosban kiállunk azok mellett, akik ellenzik a gyűlöletet, mely folyamatosan megosztja a közösségeket és mindannyiunkat megkárosít. Egy olyan társadalomért dolgozunk és imádkozunk, amelyben az emberek megtanulták szeretni a felebarátjukat, mint önmagukat.”
Franciaországban Georges Pontier marseille-i érsek, a Francia Katolikus Püspöki Konferencia elnöke arra kérte a püspököket, hogy „ne engedjék magukat a különböző társadalmi mozgalmak által manipulálni”. A The Tablet cikkírója beszámolt arról, hogy a nagyhét előtt közvetlenül Lourdes-ban megtartott püspökkari tanácskozást beárnyékolta a kiéleződő ellentét, az előző évi melegházasság-ellenes tüntetésekkel kapcsolatban, melyeket egyes püspökök aktívan támogattak, mások viszont tartózkodóak voltak, velük kapcsolatban. A tüntetések civil szervezői közül azóta többen konzervatív és szélsőjobboldali politikai szerepet vállaltak.
A pozitívan értékelt európai nyilatkozatok ellenpontozásaként megemlítik John Nienstedt érseknek (St. Paul, Minnesota), és Thomas Paprocki püspöknek(Springfield, Illinois) azokat a sértő megnyilatkozásait, amelyeket a melegházassággal szemben tettek, és amelyek sok amerikai katolikus hívet idegenítettek el az Egyháztól.
Vannak persze az Egyesült Államokban is nagyon pozitív példák, amint arról az előző posztban is beszámoltunk, és összességében is sokkal rosszabb a helyzet, ha az „öregkontinens” egészét hasonlítjuk össze az „újvilággal”, de ezek szerint talán vannak olyan összevetési lehetőségek, amelyekben egyes európai országok előrébb járnak már az elfogadás és a megbékélés útján.