Egy érdekes cikk jelent meg a The Conversation c. weboldalon, melyet a The Washington Post is átvett, és amelyre a Jezsuita blogon az „Izrael misztériuma” nick nevet használó kedves kommentelő hívta fel a figyelmünket (ezúton is köszönet neki!).
Mint írják, a 90-es években hatalmas érdeklődést keltett az a feltételezés, hogy a homoszexualitás kialakulásában egy un. „meleg-gén” jelenléte játszik szerepet. Két évtized kutatásai megerősítették ezt a feltételezést, és egy másik gén létezésének lehetőségét is felvetették.
A fejlődéstannal foglalkozó genetikus szakember számára nem meglepő az az elképzelés, hogy egy ember genetikai adottságai hatással vannak a szexuális orientációjára. Mindig is láttuk ezt az állatvilágban. Az is lehetséges, hogy sok gén határozza meg a szexuális orientációt.
De ahelyett, hogy ezekre úgy tekintenénk, mint „meleg-génekre”, lehet, hogy inkább a „férfiak iránti vonzalom génjeinek” kellene tartanunk ezeket. Ez egy általánosan elterjedt genetikai variáns is lehet, amely, ha a nőknél jelenik meg, akkor arra prediszponálhatja őket, hogy sokkal hamarabb alakítsanak ki heteroszexuális kapcsolatokat, és több gyermekük is legyen.
Ebből adódóan meglepő lenne, ha nem lennének „nők iránti vonzalom gének” a leszbikus nőknél, amelyek, ha a férfiaknál jelennek meg, akkor őket is arra prediszponálhatja, hogy sokkal hamarabb alakítsanak ki heteroszexuális kapcsolatokat, és több gyermekük legyen.
A továbbiakban az általános genetikai ismeretek összefoglalása után ismertetik egy olasz felmérés eredményeit, melynek során homoszexuális férfiak női rokonainál nézték a gyermekszám alakulását, és azt találták, hogy az 30%-al meghaladta az átlagos értéket.
Meglepő, hogy ennek a kutatásnak az eredményei nem ismertek széles körben, pedig alátámasztja a „férfiak iránti vonzalom génjeinek” teóriáját, és egyben logikus magyarázatot ad arra, hogy miért nem tűnt el a homoszexualitás az evolúció során, ha valóban genetikai eredete van. Ez a kérdés kezdettől fogva felmerült a „meleg-génnel” kapcsolatban, és erre eddig csak gyenge lábakon álló, bizonytalan válaszokat tudtak adni a genetikai determináció lehetőségét elfogadó szakemberek.
A cikk, és a jelen összefoglaló alapját képező interjú megtekinthető az alábbi linkre kattintva:
https://www.youtube.com/watch?v=9zno8e4R6gA&feature=player_embedded