Az előző posztban a Fehér Ház élő közvetítése alapján elsőként számoltunk be magyar nyelven az USA kormányával szerződéses kapcsolatban álló munkáltatók LMBT munkavállalóival szemben előforduló munkahelyi diszkriminációt tiltó rendelet, Obama elnök általi aláírásáról. Pár hírportálnak figyelmébe ajánlottuk a hírt, de addig nem foglalkoztak vele, amíg az MTI el nem készítette a saját, sok szempontból az általunk közzétett beszámolóra emlékeztető tudósítását, melyet elsőként az origo.hu hozott le, kb. 3,5 órával a mi írásunk publikálása után. Örülünk, ha posztunk megírásával segíthettük a profi újságírók munkáját.
Az MTI tudósítás azonban nagyon homályosan fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy milyen kivételek vonatkoznak a vallási szervezetekre a rendelet alkalmazása során. Az MTI tudósítás ezt tartalmazza:
„A szövetségi intézményekkel szerződésben álló vallási csoportoknak továbbra is jogukban áll a vallási identitásuk alapján felvenni vagy elbocsátani munkatársaikat, de az foglalkoztatás ügyében az érintettek nemi orientációja vagy identitása náluk sem játszhat szerepet.
Az elnöki direktívát megelőzően az amerikai legfelsőbb bíróság tavaly úgy döntött, hogy profitorientált cégeknek vallási alapon jogukban áll felmentést kérni az egészségügyi törvény azon rendelkezése alól, miszerint az általuk fizetett egészségbiztosításnak ki kell terjednie a női alkalmazottak fogamzásgátlásra is.”
Ezzel szemben a valóság az, hogy az elnöki rendelet semmilyen érdemi kivételt nem biztosít a vallási szervezeteknek, annak ellenére sem, hogy az MTI által idézett amerikai legfelsőbb bírósági döntés valóban lehetővé tette a fogamzásgátlók társadalombiztosítási támogatásának kizárását az egyházi munkáltatók esetében, de Obama ennek ellenére nem engedett a konzervatív egyházi vezetők nyomásának, ahogy ezt mi a saját összefoglalónkban egyértelműen ki is mondtuk.
Akinek esetleg kétsége van azzal kapcsolatban, hogy mennyire elégedett a vallási szervezeteknek biztosított kivételekkel a Katolikus Egyházon belül is különösen konzervatív irányvonalat képviselő Amerikai Katolikus Püspöki Kar (USCCB), az el tudja olvasni a rendelet aláírását követően kiadott, éles hangú nyilatkozatukat, amelyben úgy fogalmaznak, hogy a „végrehajtási rendelet precedens nélküli, extrém, és szembe kell vele szegülni”.
Bőséges tanulságokkal járt tehát a hír hazai megjelenése, melyeket érdemes mindenkinek figyelembe vennie, aki szeretne hazánkban is valós, korrekt képet kapni a világ eseményeiről.