A családdal, a házassággal és az emberi párkapcsolatokkal foglalkozó rendkívüli szinódusnak, a világsajtóban meglehetősen nagy visszhangot kapott félidős munkaanyagát ismertetető Erdő Péter meglepően reagált az anyaggal kapcsolatos kritikai észrevételekre. A kereszteny.mandiner.hu portálnak (mely a hazai médiumok közül egyértelműen messze a legrészletesebb tájékoztatást adta a szinódus eddigi eseményeiről) a témával foglalkozó cikke ezt írja: „Kérdőre vonták Erdő Péter főrelátort is, aki aláírásával ellátta a jelentést, hogy miként kerülhetett bele a szövegbe a homoszexuálisokra vonatkozó kitétel, főleg az „értékelni” kifejezés, illetve hogy miként kell érteni a fent idézett bekezdést. Erdő Péter azonban világossá tette: a bekezdés szerzője nem ő, hanem Bruno Forte olasz püspök, aki ismert liberális teológus, a dokumentumot összeállító bizottság tagja. Erdő a kérdésekre azzal reagált: Fortét kérdezzék, hogy miként kell értelmezni a szöveget.” A Mandiner posztjában idézett angol nyelvű cikken kívül más tudósítások is beszámolnak arról, hogy Erdő Péter valóban így reagált a homoszexuális párkapcsolatokról szóló résszel kapcsolatban neki feltett kérdésre, így valószínű, hogy tényleg ez hangzott el tőle.
A magyar bíboros reakciója azért rendkívül szokatlan, mert a pápa által kinevezett főrelátorként az ő tisztségével egy ilyen elhatárolódás aligha tűnik összeegyeztethetőnek. A főrelátori tisztség ugyanis azt jelenti, hogy neki kell a szinódus számára készített írásos anyagokat, és a szóban kifejtett álláspontokat összefoglaló „szerkesztőbizottságot” vezetnie és képviselnie. Ebből adódóan nem elégséges az, hogy a személyes véleményét alárendeli az általa vezetett bizottság döntéseinek, mert a bizottság végső álláspontját teljes mellszélességgel képviselnie is kellene. Ha pedig ezt nem tudja összeegyeztetni a saját lelkiismeretével, akkor ezt a pápának kell jeleznie, aki kinevezte őt erre a tisztségre, és nem a sajtónak. Amit tett, a legsúlyosabb fegyelmi vétségek közé tartozik, amit egy hierarchikus szervezetbe (mint amilyen a katolikus klérus) tartozó tisztségviselő elkövethet, és erősen megkérdőjelezi a szervezet, és annak vezetője, a pápa iránti lojalitását.
Mindezen mit sem változtat az a tény, hogy a konzervatív főpapok nyomására, és a médiában „őrjöngésnek” minősített tiltakozása miatt a vatikáni szóvivő kénytelen volt kiadni egy olyan nyilatkozatot, hogy a média félreértelmezte a hétfőn közzétett összefoglalót, mert tévesen azt a látszatot keltették, hogy a szinódus bármiféle döntést hozott volna az egyházi tanítás megváltoztatásáról. Ez egyrészt nem igaz, a híradások többnyire pontosan számoltak be arról, hogy a munkaanyag az addig elhangzott vélemények összefoglalását, és nem döntéseket tartalmaz, másrészt Erdő Péternek főrelátorként kötelessége lett volna megvédenie az összefoglaló dokumentum minden pontját, ha az pontosan adta vissza az első héten elhangzottakat, ha pedig valótlanságokat tartalmaz, akkor meg egyáltalán nem lett volna szabad aláírnia. Nem meglepő tehát, hogy a konzervatív kritikusok továbbra is Erdő Pétert hibáztatják a munkaanyag megfogalmazásai miatt, így a bíboros „ingapolitikája” ráadásul kontraproduktív is volt.
Meglátjuk, hogy lesz-e, és ha igen, akkor milyen következménye lesz, ennek az elfogadhatatlan és szerencsétlen taktikázásnak.