Minden ellenkező kormányzati nyilatkozat ellenére, a mai népszavazás tétje első sorban az, hogy kötelező érvényű döntés születik-e, vagy sem. Ezért eddig célszerűnek látszott, ha nem mennek el szavazni azok, akik egyébként támogatnák azt, hogy Magyrország igenis vállalja fel a menekültek európai elosztási rendszerében a rá eső feladatokat, és fogadja be azt a pár száz, esetleg pár ezer menekültet, akiknek itt kellene lefolytatni a menekültügyi eljárását. A részzvételi adatok azonban befolyásolhatják az "igen"-pártiak aktivitását. Ha ugyanis egyértelműnek látszik, hogy a részvételi arány közelében sem lesz az érvényességhez szükséges 50 %-nak, akkor az igennel szavazók leadhatják a szavazatukat anélkül, hogy esetleg éppen miattuk válna érvényessé és eredményessé a népszavazás.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján közzétett részvételi adatok alapján lehet következtetni a várható részvételi arányra. Leginkább a 2008-as népszavazás (mely akkor megalapozta a Fidesz 2010-es elsöprő választási győzelmét) részvételi adatainak alakulásával lehet összehasonlítani a mostanit. Akkor éppen csak meghaladta a részvételi arány urnazárásig az 50 %-ot. Az első négy részeredmény (7, 9, 11 és 13 órás részvételi adatok) alapján az elemzők 45-46%-os részvételre számítanak, és a korábbi felmérések alapján a nem szavazatok arányát 90%-ra várják. Ez alapján az igennel szavazók akár el is mehetnek szavazni, de azért érdemes még egy kicsit várniuk.
Ha ugyanis megnézzük, hogyan alakul a 2008-as és az idei népszavazás során az egyes időpontokban szavazók aránya, akkor látható, hogy a különbség nem teljesen lineárisan növekszik. 7 óráig 0,03% ponttal még többen ismentek el szavazni most, mint 2008-ban, és a különbség még 9 órakor sem volt jelentős. 11 órától azonban szinte tökéletesen illeszkedik a különbség a lineáris trendvonalra, ha a részvételi arányok százalékértékének különbségeit ábrázoljuk egy koordináta rendszerben. Ez alapján várható, hogy most a részvételi arány akár 7-8 %-al is elmarad az 50 %-tól vagyis az igennel szavazók akkor sem tennék érvényessé a szavazást, ha mindannyian elmennének, akik még nem adták le eddig a szavazatukat. Ez már csak azért is valószínű, mert várhatóan a szavazáson résztvevők között viszonylag magas lesz az érvénytelen szavazatot leadók aránya is.
Ez alapján aki szíve szerint igennel szeretne szavazni, de nem akarja, hogy miatta legyen érvényes a népszavazás, az nézze meg a 17 órás részvételi adatokat is, és amennyiben az 40 % alatt marad, akkor nyugodtan elmehet szavazni.