Az elmúlt napokban többször jeleztük (ld. pl. az előző bejegyzésben!), hogy a koronavírus járvány elleni védekezés alapvető feltételei, a megfelelő maszk és a szakmailag indokolt számban elvégzett szűrővizsgálatok nem állnak rendelkezésre. Egyesek azt hiszik, hogy ezek a jelzések csak valami kormányellenes politikai hangulatkeltés részei, de az ilyen butaságokkal most nincs idő foglalkozni. Az eddigi járványadatok alapján elvégzett matematikai extrapoláció azt mutatja, hogy az elkövetkező hetekben, hónapokban, amíg a hatékony megelőzés (megfelelő mennyiségű és minőségű védőfelszerelés, védőoltás) nem lesz elérhető, hazánkban és Európában, a lakosság fele, harmada meg fog fertőződni, és csak az a kérdés, hogy kit melyik vírus-mutáns fertőz majd meg, mert úgy tűnik ettől is függ, hogy 8-9, vagy csak 1-5%-os a várható halálozás.
Biztos, hogy a járvány előrehaladásával az életünk minden területén komoly változások lesznek, melyek előszelei már most is láthatóak. Az idegenforgalom és a vendéglátás hosszú távú visszaesése átalakítja az utcák, közterületek arculatát, a kijárás és mozgás korlátozása teljesen új helyzeteket teremt. Átalakulnak a preferenciák, és hosszabb távon is a betegség megelőzés, a túlélés, a puszta létfenntartás kap prioritást azokkal az értékekkel szemben, amelyek az elmúlt évekig meghatározóvá váltak. A termelés, a szolgáltatások leállása jelentős és tartós visszaesést eredményez az életszínvonalban, és bár az iskolák, egyetemek, gyárak, szolgáltató egységek (szervizek, személyi higiénés és wellness szolgáltatások, stb.) bezárása a járvány terjedésének megakadályozását célozta, tartós kiesésük hozzájárul az életszínvonal drasztikus hanyatlásához, több-kevesebb áttételen keresztül a létfenntartás esélyeinek romlásához.
Természetesen nem indokolt apokalipszist vizionálni, de a reálisan várható fejleményekkel és következményekkel szembe kell nézni, mert anélkül nem lehet felkészülni és adekvátan reagálni a körülöttünk zajló változásokra. Az illiberális távol-keleti országok sikerei a járvány elleni harcban az európai és észak-amerikai liberális demokráciák számára is súlyos kockázatot jelent. A lakosság körében az életben maradás garanciájává válik az illiberalizmus, ami az ilyen irányultságú politikai mozgalmak megerősödését, az illiberális tendenciák meghatározóvá válását eredményezheti.
A liberális értékek megőrzése egyre nehezebb lesz, mivel a közvélemény átalakulása olyan felhatalmazásokat ad az illiberális vezetők kezébe, amelyekkel legitimálni tudják az alapvető szabadságjogok jelentős korlátozását. Ennek első konkrét példája a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény tervezete, amely már a Parlament előtt van, és új, súlyos büntetőjogi rendelkezést tartalmaz a szólásszabadság korlátozása érdekében: „Aki különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.” Könnyen belátható, hogy ez a szabály bármikor, bármely kormánykritikus megnyilvánulás ellen felhasználható.
A válsághelyzetek a történelem folyamán mindig hozzájárultak az alapvető emberi jogok megnyirbálásához, erre a XX. században számos példát láthattunk. Ugyanakkor ezek a példák arra figyelmeztetnek, hogy az alapvető emberi jogok megnyirbálása hosszabb távon mindig sokkal több áldozattal járó tragédiához vezetett, mint az a válság, ami miatt elkezdték korlátozni az emberek szabadságjogait. Jó lenne most elkerülni ezeket a nagyobb tragédiákat!