Egy ír katolikus tábori lelkész, Fr. Seamus Madigan, a Védelmi Erők kapitánya, internetes üzenetben biztosította az LMBTQ közösség tagjait az egyház részéről feléjük megnyilvánuló szeretetről, befogadásról és szolidaritásról, a járvány miatt ott is elhalasztott Pride rendezvények kapcsán – írta az Irish Post cikke alapján a New Ways Ministry blog.
A beszámolóból kiderül hogy Madigan, aki egyébként a Szalézi Rendhez tartozó szerzetes, személyesen is szeretett volna részt venni a Pride felvonuláson, támogatásának és szolidaritásának kifejezéseképpen. Mindez itthon elképzelhetetlen lenne, de nem Írországban, amelyik a világon az egyetlen ország, ahol népszavazásra bocsátották a melegek házasságkötési jogának megadását, és 2015-ben erre a választók 62 %-a igent mondott (ld. a témával foglalkozó korábbi írásunkat!). Írországban a lakosság döntő többsége katolikus, és a katolikusok többsége támogatná a katolikus tanítás módosítását a homoszexualitással kapcsolatban (ugyancsak ld. egy másik korábbi írásunkat a témában!).
Madigan kapitány külön hangsúlyozta az LMBTQ katonák jólétének és az általuk a hadseregen belül képviselt óriási értékeknek a jelentőségét: „Reméljük, hogy virágzó és boldog lesz az életetek. El kell ismernünk, hogy sokat kell tanulnunk a ti ajándékaitokból, bátorságotokból és élettapasztalatotokból.” Aligha véletlen, hogy ezek a szavak éppen egy szalézi szerzetestől származnak, hiszen – amint a Wikipédia írja – a szalézi lelkiség egyik legfontosabb eleme a „Nyitottság minden emberi értékre.
A „szalézi” igenli a világ értékeit és elutasítja a „mai idők” hibái feletti siránkozást. Minden jóhoz ragaszkodik, különösen ha az tetszik a fiataloknak. Aki hajlamos az állandó siránkozásra, abból hiányzik a szalézi lelkiség.”
Ez a lelkiség ma fájóan hiányzik a Magyar Katolikus Egyházból, nem véletlen, hogy 1989 után csak 83 szalézi szerzetes próbálta újraindítani a rendet, de 20 évvel később már csak 45-en maradtak: 32 magyar, 6 indiai, 4 vietnámi, 1 olasz, 1 lengyel, 1 belga, 32 pap, 10 tanuló, 2 testvér, 1 novícius, közülük 10 misszionárius (forrás: Wikipédia). Ezek az adatok nagyon sokat elárulnak a Katolikus Egyház jelenlegi helyzetéről hazánkban.