A világsajtót bejárta a hír: Ferenc pápa egy interjúban támogatásáról biztosította az azonos nemű párok élettársi kapcsolatának legalizálását (a film megtekinthető ezen a linken). A pápa megnyilvánulásának jelentőségét hiba lenne alábecsülni, de a New Ways Ministry katolikus LBMT szervezet honlapján publikáló morálteológus professzor, Lisa Fullam, D.V.M., Th.D., (a kaliforniai Jesuit School of Theology of Santa Clara University tanára) írásában felhívta a figyelmet arra, hogy egy interjú nem tekinthető a pápa, mint a Tanítóhivatal (Magisterium), a legfőbb egyházi hatóság hivatalos tanításának. Jogos tehát az a kérdés, hogy mindezek alapján hogyan kell értékelni a pápa nyilatkozatát.
Ferenc pápa állásfoglalásának első sorban azokban az országokban van jelentősége, ahol a keresztény tanításra hivatkozva a homoszexuális emberek az állami politika részéről jogi és kommunikációs atrocitásoknak vannak kitéve, így kis mértékben hazánkban és Lengyelországban, nagyobb mértékben egyes afrikai országokban (ld. pl. Uganda).
Látni kell, hogy a pápa szavai szöges ellentétben állnak elődjének, XVI. Benedek pápának az állásfoglalásával, aki élesen elítélte a homoszexuális párkapcsolatok bármilyen formában történő állami elismerését, és ez elleni küzdelemre szólította fel a katolikus híveket.
Ugyanakkor várható, hogy a homofób, konzervatív, fundamentalista katolikusok görcsösen bele fognak kapaszkodni abba, hogy egy dokumentumfilmben elhangzó mondat nem tekinthető a pápa hivatalos kinyilatkoztatásának, vagyis teológiai, morálteológiai és egyházjogi szempontból irreleváns.
Csakhogy azok, akik szerint ennek a nyilatkozatnak nincs semmi jelentősége a hivatalos katolikus tanítás szempontjából, a múltban élnek. Amikor még meg lehetett csinálni, hogy emberek mást mondtak és tettek a zárt ajtók mögött, és mást képviseltek hivatalosan a széles nyilvánosság előtt. Amikor a hivatalos állásfoglalásokat még terjengős szóáradatok formájában prezentálták, és a közvélemény is csak erre figyelt. A média segítségével a mai emberekhez, minden apró megszólalás, ami az ő életük szempontjából meghatározó jelentőségű lehet, azonnal eljut.
A pápa álláspontja az azonos nemű párkapcsolatban élő hívő keresztények számára kétségtelenül alapvető jelentőségű. Lehet, hogy Ferenc pápa vatikáni, és világ más pontján élő, egyházon belüli fundamentalista homofób ellenzéke még egy darabig meg tudja akadályozni azt, hogy a Katolikus Egyház Katekizmusának korrekciójára is sor kerüljön, de ez már csak idő kérdése.