A balavanyposzt.hu oldalon november 15-én – tehát még az LMP kongresszus előtt! – megjelent bejegyzés így kezdődik: „Minden előfanyalgást megpróbáltam félretenni, mikor elolvastam az Együtt 2014 frissen kiadott alapvetéseit. Ízlelgettem és arra jutottam: nem rossz anyag.” Ugyanakkor a linkre kattintva egy olyan oldalra jutunk, amely 2012. november 19-én így kezdődik:
„Az Együtt 2014 Választói Mozgalom elvi, erkölcsi alapvetései
Együtt 2014
2012.11.19”
Vagyis azt november 19-én az olvasó már nem tudhatja, hogy november 15-én mit tartalmazott az az oldal, amelyikre a Balavány György hivatkozott, és kérdés, hogy mit fog tartalmazni november 20-án, vagy 21-én… Az persze nem baj, ha egy politikai szervezet (?) frissíti, aktualizálja a programját, de kicsit furcsa, ha az „elvi, erkölcsi alapvetései” is ilyen képlékenyek.
Az alapelveket áttanulmányozva el kell ismerni, hogy azok immáron sokkal színvonalasabbak, tartalmasabbak és nyelvtani szempontból is korrektebbek, mint amit az E-2014-től korábban olvasni lehetett, és amelyről akkor a jelen blogban is beszámoltunk. Ugyanakkor továbbra is fennáll az a hiányérzet, amit Balavány György így fogalmazott meg: „A >váltsuk le őket, aztán majd lesz valami < - típusú című nekihuzakodással azonban mégis gondom van. Kormányt váltani ugyanis csak egy jobb kormányra érdemes.”
Lássunk néhány példát. A médiával kapcsolatban – ami egy sarkalatos eleme szokott lenni minden ellenzéki párt programjának, kommunikációjának – az E-2014 alapelvei csupán annyit tartalmaznak, hogy – szerintük – az elmúlt három év jogalkotása „a sajtó megfélemlítését célzó médiaszabályozást” eredményezett. Megoldásként „az alapvető jogok európai szintű védelmét” és a „szabad sajtó működési feltételeinek megteremtését” említik. Elfogadva azt a véleményt, hogy az alapelveknek nem kell mélyen belemennie a különböző szakpolitikákba, ennyi azért mégis csak kevésnek tűnik. A kormánypártok azt állítják, hogy a „szabad sajtó működési feltételei” adottak. Hogyan képzeli az E-2014 a „szabad sajtó működési feltételeinek megteremtését”? Egyszerűen csak vissza akarja hozni a közmédiába a régi kádereket?
Az egyházakkal kapcsolatban ugyanez a helyzet. Az kiderül az anyagból, hogy helytelenítik „az egyházak közötti politikai alapú válogatást”, de arról már semmit nem tudunk meg, hogy mi a tervük az egyházakkal. Vissza akarják állítani a korábbi szabályozást? 100 fővel újra bárki alapíthasson egyházat Magyarországon? Vissza akarják adni az egyházi fenntartásba vett intézményeket az önkormányzatoknak és a civileknek? Az utóbbiak akár vissza akarják venni, akár nem? A visszaadandó intézmények fenntarthatósága érdekében drasztikusan csökkenteni akarják az egyházak támogatásait?
Az anyagban nincs szó kiemelten a gyűlöletkeltés elleni küzdelem fontosságáról, és meg sem említik a szexuális kisebbségek alapvető jogainak védelmét, pedig közismert, hogy ezek tekintetében valóban sok tennivaló lenne még Magyarországon.
A sort még hosszan lehetne folytatni, de nem érdemes. Az E-2014 alapelvei nemcsak képlékenyek, de erősen hiányosak is.