A XX. század második felét nagyrészt beárnyékoló hidegháború emléke kezd feléledni az LMBT közösséghez tartozó emberek elleni jogsértések miatt. Ahogy a korábbi szocialista országok vezetői megtagadták polgáraiktól az alapvető emberi jogok gyakorlásának lehetőségét, korlátozva a szólás- és véleménynyilvánítás, illetve a gyülekezés szabadságát, valamint az utazási lehetőségeket, a szovjet utódállamok egy részében most ugyanúgy kétségbe vonják a szexuális identitás és orientáció nyilvános felvállalásához fűződő jogokat, amint erről korábban a jelen blogban is több cikkben beszámoltunk.
A hidegháború idején az alapvető emberi jogok folyamatos megsértése és a Szovjetunió afganisztáni inváziója vezetett oda, hogy 1980-ban a moszkvai olimpiáról 65 ország sportolói távol maradtak, majd erre válaszul a Szovjetunió és a keleti blokk 14 állama (Románia kivételével) „ellenbojkottálta” a los angelesi olimpiai játékokat 1984-ben. Ekkor a szovjet propaganda gépezett – jobb híján – azt a hivatalos indoklást találta ki, hogy nem tudják garantálni sportolóik biztonságát, mert „a soviniszta felfogás és a szovjetellenes hisztéria felkapott lett az Egyesült Államokban” (forrás: Wikipédia). Most azonban úgy tűnik, hogy ez az akkor mondvacsinált indoklás valóságos problémaként jelentkezhet a 2014-es Szocsiban megrendezésre kerülő téli olimpián, mivel addigra várhatóan hatályba lépnek az orosz parlamentben idén januárban elfogadott homofób törvénycsomagjának rendelkezései, melyek tiltják és büntetni rendelik a homoszexualitás bármilyen nyilvános megjelenítését Oroszországban (ld. a témához kapcsolódóan korábbi írásunkat is!). Márpedig – ahogy erről a USA TODAY közelmúltban publikált cikke beszámolt – több ország olimpiai csapatának sportolói között vannak olyanok, akik nyíltan vállalják homoszexuális orientációjukat. Ők viszont – ahogy eddig is minden más sportrendezvény kapcsán – a téli olimpián is azonos nemű partnerükkel együtt szeretnének megjelenni a nyilvánosság előtt.
Az új-zélandi Blake Skjellerup gyorskorcsolyázó pl. így nyilatkozott: „Nem akarom elhallgatni, hogy ki vagyok. Nem lenne túl örömteli, és nem is vagyok hajlandó inkognitóba vonulni. Önmagam akarok lenni, és utálok arra gondolni, hogy önmagam vállalása bajt okozhat nekem.” A cikk szerzője így folytatja: „A növekvő homofóbia miatt megvan az oka az aggodalomra az olimpikonoknak, és mindazoknak, aki részt akarnak venni a játékokon, ha a másságukat nyíltan vállalják.”
Igaz, a cikk beszámol arról is, hogy az amerikai jégtáncos, Johnny Weir nem aggódik, mert hisz abban, hogy nem lehet bántódása, de azért ő is azt tanácsolja az LMBT közösséghez tartozó résztvevőknek, hogy gondolják meg jól, mit tesznek, ha elhagyják az olimpiai falut. „…ne legyetek agresszívek, ne viseljetek szivárványos szőrmebundát. Ha nem hívjátok fel a figyelmet magatokra, akkor nem fognak figyelni rátok” – szól a jó tanács.
A cikkíró azonban megemlíti azokat a közelmúltbeli eseményeket, amikor világhírű előadókat (Lady Gaga, Madonna) is zaklattak az orosz konzervatívok csak azért, mert kiálltak az LMBT közösség jogaiért. „Bármilyen nehéz ezt elképzelni, de akár már azért is lecsukhatnak egy meleg olimpikont, mert egy szivárványos kitűzőt visel” – írja a cikk, és ha belegondolunk abba, hogy az olimpiai ötkarika is a sokszínűségre utal, melyben a szivárványos zászló hat színéből négy megjelenik, akkor akár még annak viselése miatt is meghurcolhatnak bárkit. Az írás az amerikai leszbikus női futballista szavaival zárul, aki felháborítónak tartja az orosz homofóbiát, és aggasztónak, hogy a sportvilág nem zúdul fel egységesen ez ellen: „Milyen évet írunk? Embereket még mindig le lehet csukni csak azért, mert azt mondják, hogy a homoszexualitás normális?” – fakadt ki a sportoló. „Mit tesz a NOB, mit tesznek a szponzorok? Tesznek egyáltalán valamit?”
Ezek után nem is érdemes megkérdezni, hogy tesz-e valamit a Magyar Olimpia Bizottság az LMBT közösséghez tartozó sportolók, kísérők, vagy csak egyszerű sportrajongók érdekében, hogy ők is nyugodtan és félelem nélkül részt vehessenek a 2014-es téli olimpián, ha egyébként volna rá lehetőségük.