Legalább is így értékeli az amerikai Legfelsőbb Bíróság (LB) tegnapi tárgyalási napjának eseményeit a The Guardian online kiadásának elemzője. Amint arról az előzőekben blogunkban is beszámoltunk, zajlanak a meghallgatások az amerikai LB előtt két, az azonos neműek házassági jogát korlátozó jogszabály alkotmányosságát támadó beadvány kapcsán.
A tegnapi tárgyalási napon az un. Házasságvédelmi törvény (melynek angol rövidítése a DOMA) alkalmazásával kapcsolatban felmerülő súlyos alkotmányos aggályok miatt hallgattak meg tanúkat az alkotmánybírák, és a The Guardian elemzése alapján úgy tűnik, van esély arra, hogy az LB megsemmisítse ezt a jogszabályt. Amint a korábbi híradásokból tudható, a 9 tagú testületben nagyjából 4-4 a biztosan liberális, illetve konzervatív beállítottságúnak mondható alkotmánybíró, és a testület kilencedik tagja, a társadalmi kérdésekben ingadozónak mondható Anthony Kennedy szokott a mérleg nyelve lenni. Kennedy megnyilatkozásai alapján ő egyetért a DOMA-t támadókkal abban, hogy ez a szövetségi jogszabály sérti a tagállamoknak a házasság tagállami szintű törvényi szabályozásához fűződő alkotmányos jogait. Ez az érv annyiban tűnik rendkívül fontosnak és érdekesnek,amennyiben nem azt nézi, hogy az államnak milyen alkotmányos jogai vannak a társadalom vélt, vagy valós érdekeinek védelme érdekében, az egyének házassági jogának korlátozásában, hanem abból indul ki, hogy ezeket a jogokat – már amennyi megilleti az államot – az USA-ban a tagállamok gyakorolhatják. Ebből adódóan a DOMA végül is a központi, szövetségi jogalkotás és a tagállami jogalkotás közötti hatáskörmegosztást sértő jogszabályként válik alkotmányellenessé azáltal, hogy korlátozza a tagállamokat a házassági szabályok megalkotására vonatkozó hatáskörük gyakorlásában.
Márpedig amikor a 9 alkotmánybíró szavazni fog a DOMA-val kapcsolatban, akkor az a jogszabály további sorsa szempontjából már teljesen mindegy, hogy ki, miért fogja támogatni a DOMA megsemmisítésére vonatkozó indítványt, a lényeg az, hogy kikerüljön végre ez a diszkriminatív jogszabály az amerikai jogrendből.