Az ausztráloknak örülniük kellene annak, ha azonos nemű élettársak elkötelezett kapcsolatban élnek egymással, és biztosítani kellene számukra mindazokat a jogokat és előnyöket, amelyeket a heteroszexuális kapcsolatban élők számára biztosít a társadalom – nyilatkozta Michael Fallon, egy canberrai katolikus pap a The Canberra Times újságírójának. A melegházasságot nem támogatja, mondván másként kellene nevezni a formalizált homoszexuális párkapcsolatot, de később azt is hozzátette, hogy nem okozna neki álmatlan éjszakákat, ha az azonos neműek párkapcsolatára is a „házasság” kifejezést használnák.
Az 1961-ben pappá szentelt, sokáig plébánosként is dolgozó, de már nyugállományba vonult lelkész, jelentős mértékben eltávolodott a hivatalos katolikus tanítástól azzal, hogy a homoszexuális párok egymás iránt elkötelezett szerelmén alapuló kapcsolatának ünnepélyes keretek közötti polgári elismerését támogatja. Megítélése szerint a közösségnek nemcsak elismernie kell az azonos neműek párkapcsolatát, hanem örülni is kell neki, és támogatnia is kell azt. Az idős szentírás-kutató tudós – ahogy a cikkben olvasható – agresszív leukémia elleni kezelésben részesül. Mint mondja, az egyház hivatalos képviselői a homoszexuális viselkedést és párkapcsolatokat erkölcstelennek tartják, de nagyon sok olyan lelkésszel beszélt, akik támogatnák az azonos nemű párok felelősségteljes kapcsolatának elismerését.
Azt állítja, hogy a homoszexualitással kapcsolatos bibliai idézeteket sokkal inkább a keletkezésük idejének összefüggéseiben kell vizsgálni, semmint szorosan szó szerint értelmezni. „Amikor Pál a homoszexuális viselkedésről szólt, akkor a legfontosabb kérdés, hogy aktuálisan miről is beszélt? Ismert két felnőtt, egymás iránt felelősségteljes szerelmet érző azonos nemű társat? Legkevésbé sem feltételezhetjük, mert nem túl valószínű.” – mondja.
Fallon atya beszámolt arról, hogy egyre erősödő mozgalom bontakozott ki az egyházon belül a melegkapcsolatok magasabb szintű elismertsége érdekében. „Azok az emberek, akikkel beszéltem, megerősítettek abban, hogy a szeretet győzedelmeskedni fog a természetjognak – az én szerintem egyébként is felülvizsgálatra szoruló – mai értelmezésére alapozott, berögzült álláspont fölött.” – állítja.
Az idős pap egy külön posztban foglalta össze álláspontját a lap internetes kiadásában, melyben a fent ismertetett cikkben röviden összefoglalt álláspontját fejti ki részletesebben.
Fallon atya tanúságtételének jelentőségét nem az adja, hogy egy magas rangú egyházi személytől származik a kiállás az egymás iránt felelősségteljes szerelmet érző azonos nemű párok kapcsolatának elismerése és támogatása mellett, mert erről az ő esetében nincs szó. Ugyanakkor az a több, mint fél évszázados lelkészi szolgálat, ami mögötte van, és az a súlyos betegség, amiről beszámolt az újságírónak, amely miatt lehet, hogy már csak nagyon rövid idő választja el a Teremtővel való nagy találkozástól, csodálatosan hitelessé és mindenki számára megszívlelendővé teszi szavait, gondolatait.