Kiegészítés 2013. 06. 20. 16:20
"Várhatóan mai napon megszületnek a döntések" - legalább is így tűnt fél órával ezelőtt. Most azonban kiderült, hogy mégsem. Az élő közvetítést adó blog alapján ma már nem lesz döntés a DOMA és a Prop8 ügyében. Legközelebb helyi idő szerint hétfőn 10:00 órakor (nálunk 16:00 órakor) van rá esély...
Kiegészítés 2013. 06. 20. 16:00
Várhatóan mai napon megszületnek a döntések. Helyi idő szerint ott most délelőtt 10:00 óra van, A tárgyalásról online tudósítás olvasható a Scotus blogon.
Kiegészítés 2013. 06. 20. 7:00
Kellemetlen meglepetést okozhat a DOMA eltörlését váró melegaktivistáknak a legfelsőbb bírósági döntés a businessinsider.com portál tegnap este közzétett elemzése szerint. Mint írják, könnyen elképzelhető, hogy végül nem hoz döntést a Bíróság, mivel az Obama adminisztráció megtagadta a törvény megvédését a Bíróság előtt. A cikk további indokokat is felhoz annak alátámasztására, hogy miért következhet be egy ilyen forgatókönyv, ami egyébként kaotikus jogi helyzetet teremtene a Kaliforniai Egyetem jogász professzora, Adam Winkler szerint.
Kiegészítés 2013. 06. 19. 16:00
Amint a katoo.org, alaszkai hírportál beszámolt róla, egy leszbikus alaszkai pár (Aimee Olejasz és Fabienne Peter-Contesse, akik már 23 éve élnek együtt) szintén nagyon várja a Legfelsőbb Bíróság döntését. Azt tervezik, hogy amennyiben a Bíróság hatályon kívül helyezi a DOMA-t, akkor Washington államban házasodnak össze, ahol már egy éve van erre lehetősége az azonos nemű pároknak (ld. korábbi posztunkban!).
Mikor dönt már végre a Legfelsőbb Bíróság?!
Az elmúlt napokban egyre több cikk jelent meg az amerikai médiában azzal kapcsolatban, hogy a napokban várható az USA Legfelsőbb Bíróságának döntése a DOMA (vagyis a Házasságvédelmi törvény) és az azonos neműek házasságát kizáró kaliforniai népszavazás eredményének alkotmányosságát támadó indítványok ügyében. Amint egy korábbi posztban már a jelen blogon is jeleztük, a bírósági döntés kimenetele annak ellenére bizonytalan, hogy – amint arról szintén szóltunk már – az USA-ban, az elmúlt években, többségbe kerültek az azonos neműek házasságát támogatók. De még ha az alkotmánybírósági feladatokat ellátó Legfelsőbb Bíróság meg is semmisíti a melegházasságot kizáró rendelkezéseket, akkor is számos kérdőjel marad az amerikai jogrendben az üggyel kapcsolatban, amint Joe Davidson-nak a The Washington Post online kiadásában publikált összefoglaló cikkéből kiderül. Ő is hivatkozik a Human Rights Campaign elemzésére, mely a bírósági döntéssel kapcsolatban felvet négy szcenáriót, attól függően, hogy a két kérdés közül melyikről, milyen tartalmú döntés születik. A lehetőségek részletes elemzésébe itt most nem megyünk bele, de akit érdekel, az megtalálja a fenti linken.
Nagyon izgalmas lesz tehát ez a hét az egész LMBT közösség szempontjából, mivel a döntés hatásai messze túlmutatnak az Egyesült Államok határain.
Aimee Olejasz és Fabienne Peter-Contesse, akik már 23 éve élnek együtt