Frissítés 16:30
Nem született döntés. Következő lehetséges dátum: 06.26. szerda.
Eredeti poszt:
A múlt hét végén jeleztük, hogy az Amerikai Legfelsőbb Bíróság várhatóan mai napon hozza meg határozatát a DOMA (vagyis az un. Házasságvédelmi törvény) és az azonos neműek házasságát kizáró kaliforniai népszavazás (Prop8) eredményének alkotmányosságát támadó indítványok ügyében.
Amint a The Washington Post-hoz slate.com oldalon kezdett, és három nap alatt a hetedik posztnál tartó cikksorozatból is látható, a mára várható döntés jelentőségét a hozzászólásokat jegyző szakértők véleménye szerint sem lehet túlértékelni. Nem csupán arról fog szólni ugyanis ez a döntés, hogy egy 1996-ban hozott szövetségi jogszabályt alkotmányellenesnek minősít-e a Legfelsőbb Bíróság. Nem is az teszi különösen jelentőssé a döntést, hogy mintegy 1138 szövetségi törvényt és programot érinthet a bírósági határozat. Ha a Bíróság érdemi döntést hoz az ügyben, akkor az valóban a házasság fogalmáról, értelmezéséről fog szólni. Arról, hogy mostantól mit kell érteni az USA-ban a hivatalos ügyintézések során a házasság fogalma alatt. Mert, ahogy Walter Dellinger, O’Melveny & Myers, Washington, D.C. tanácsadó cég partnere a témával foglalkozó hetedik posztban írja: „Ez a döntés nagyon egyszerűen arról szól, hogy ameddig a DOMA hatályban van, addig egyetlen meleg pár sem tud, sehol ebben az országban, valójában összeházasodni. Amíg egy meleg pár több, mint 1000 szövetségi hatáskörben lévő ügy szempontjából nem tekinthető házaspárnak, addig aligha lehet bármiféle előrelépésről beszélni a házassági egyenlőség terén ebben az országban, függetlenül attól, hogy hány állam engedélyezi az azonos nemű párok házasságát.” Alapvetően tehát arról fog dönteni a Legfelsőbb Bíróság, hogy a továbbiakban az Egyesült Államokban az azonos nemű párok házassága valódi házasságnak tekintendő, vagy sem. És bár a döntés jogilag csak az USA-ra vonatkozik, annak föderális rendszere miatt mégis szükségszerűen államok feletti, a tagállami jog felett álló hatálya lesz.
Ugyanakkor az ilyen súlyú alkotmányossági kérdésekre vonatkozó döntési mechanizmus az amerikai jogrendben mindenki számára kézzelfoghatóvá és világossá teszik, hogy nem a mindennapi realitásoktól elszakadó, elvi jogászkodásról van szó, hanem nagyon is konkrét ügyekről, emberi sorsokról szól a döntés. Mint korábban írtuk már, a Bíróság az Egyesült Államok, kontra Windsor ügyben fog döntést hozni, vagyis egy leszbikus idős hölgy sorsáról is. Arról, hogy a Kanadában azonos nemű párjával házasságot kötött, majd az USA-ban letelepedett hölgynek be kell-e fizetni több millió forintnak megfelelő örökösödési illetéket házastársa halála után, mely illetékfizetési kötelezettség alól a heteroszexuális házasságban megözvegyülő házastárs mentesül. Minden amerikai számára egészen kézzelfogható, és minden érintett számára nagyon konkrét, üzenet értéke lesz a döntésnek. Ez az, amit az azonos neműek házasságát ellenző, konzervatív álláspontot képviselők rendszeresen figyelmen kívül hagynak, vagyis hogy egy ilyen elvi jelentőségű döntés mögött mindig emberi sorsok, emberek boldogsága, vagy megaláztatása a tét.
Néhány perc, és elkezdődik az USA keleti partján is hétfői munkanap, és a maguknak adott pár napos további gondolkodási idő után lehet, hogy már egészen korán kihirdeti döntését a Legfelsőbb Bíróság.