Tegnapelőtt a lordok háza megszavazta az azonos neműek házasságát Angliában és Walesben is lehetővé tevő törvényt, mely ezek után már csak egy formálisnak tekinthető szavazás erejéig került vissza az alsó ház elé, és tegnap ez a szavazás is megtörtént. Tegnap már sokan ünnepeltek a felsőházi szavazás után a parlament előtt – amint erről beszámolt a The Guardian online. Ezzel végleg elfogadottá vált a törvény, melynek viharos parlamenti vitáiról és a kapcsolódó parlamenten kívüli csatározásokról többször szóltunk már korábban a jelen blogon. Várhatóan a királynő a héten aláírja és ki is hirdeti a jogszabályt, melynek alapján jövő nyáron köthetnek házasságot az azonos nemű párok.
A Queering the Church weblapon ennek kapcsán egy összefoglaló cikk jelent meg Terence Weldontól, aki arra bíztat, hogy adjunk hálát ezért a kairosz pillanatért. Martin Luther King-et idézve írja: „A morális univerzum íve hosszú, de az igazság felé hajlik”. És valóban, úgy tűnik, hogy a történelem íve az igazság felé hajlik, még akkor is, ha innen Magyarországról nézve ezt néha egy kicsit nehéz is meglátni...
Jól érzékelteti a folyamatok változását a Wall Street Journal interaktív grafikája, melyen fentről lefelé haladva előre az időben a melegházasság elleni (szemléletesen a jobb oldal irányába mutató) fejlemények íve az amerikai tagállamok törvényhozásának szintjén (ld. szürke vonal az ábrán) már 2004-ben átfordult a melegházasságot támogató irányba (a vízszintes tengelyen balra), míg ugyanez az irányváltás a szövetségi jogalkotásban (ld. barack színű görbe) 2009-2010-ben, a népszavazásokban pedig 2012-ben (ld. kékeslila vonal) következett be. Az egyes pontokra kattintva az ábrán megjelennek azok a konkrét események, amelyeket időpontjuk és tartalmuk alapján elhelyeztek ebben a sajátos koordináta rendszerben, és amelyeket egy regressziós görbével összekötve rajzolódnak ki az ábrán látható, a történelmi fejlődés ívét szimbolizáló vonalak.
Már csak az a kérdés, hogy mikor fog ez a trendforduló bekövetezni Magyarországon is.