Az elemzők többsége egyetért abban, hogy a gyermekvédelminek titulált, de valójában a megdöbbentően aljas kormányzati homofób kampány részét képező népszavazás kiírásával nehéz helyzetbe hozta az ellenzéket a Fidesz. Egyik oldalról ugyanis a kérdések megfogalmazása olyan célzatos, ami kizárja az érdemi vitát, ellehetetleníti a racionális érvelést, átadva a terepet az indulatos, begőzölt fejű megnyilvánulásoknak. Másik oldalról a kormányfő már a kérdések ismertetésekor leszögezte, hogy az sem érdekli, ha érvénytelen lesz a népszavazás. Sőt! Neki az lenne a legjobb, ha a vele egyet nem értők eleve távol maradnának, mivel így azt lehetne kommunikálni, hogy ha érvénytelen is a népszavazás, de a szavazatukat leadók többsége támogatja a kormány politikáját.
Az ellenzék bölcsen (tanácstalanul?) hallgat a népszavazással kapcsolatban, pedig a kormányzati propagandagépezet már gőzerővel nyomatja a maga kampányát. A miniszterelnök lobogtatja az EU-s dokumentumot, amelyben felszólítják a magyar kormányt a homofób kampánycélokat szolgáló jogszabályok visszavonására, és közben arról panaszkodik, hogy megzsarolták és minden rosszra kényszeríteni akarják őt Brüsszelből. Ebből még a politika iránt kevéssé érzékeny emberek is megértik: "nincs más választás, Magyarországon népszavazással kell kiállni a kormányzati álláspontok mellett".
A megoldás azonban kézenfekvő. A magyar választóknak ki kell nyilvánítaniuk, hogy ezek ostoba, és ezért válaszra sem méltó kérdések. Az ország vezetőinek és a világ közvéleményének tudomására kell hozni: a magyar választók többsége elutasítja azt, hogy a kormányzat olyan állásfoglalást akarjon kicsikarni tőlük (tőlünk), amik értelmetlenek és csak a Fidesz kampánycéljait szolgálják.
Ennek módja pedig csak az lehet, ha igenis minél többen részt vesznek a kormány által kiírt népszavazáson, és minél többen egyszerűen áthúzzák a szavazólapon a kérdéseket, ezáltal érvénytelenítve azt.
Ehhez persze az kell, hogy az ellenzéki pártok egybehangzóan ugyanezt az álláspontot képviseljék, ezt tudatosítsák a támogatóikban, a szimpatizánsaikban, és végül, de nem utolsó sorban, nagy számban vegyenek részt a szavazat-számláló bizottságokban, hogy a kormánypártoknak esélyük se legyen meghamisítani a népszavazás eredményét.
Tekintettel arra, hogy a kormányzat minden tőle telhetőt meg fog tenni annak érdekében, hogy mielőbb sorra kerüljön a népszavazás, az ellenzéknek nincs sok ideje, gyorsan és határozottan kell cselekednie!