Egy transzvesztita férfi holttestére találtak egy tóban Jászapáti mellett – számolt be a szoljon.hu tudósítására hivatkozva a hvg.hu. A szolnoki hírportál november 3-án publikálta az alábbi beszámolót:
„November elsején pénteken az egyik kollegámnak telefonált az anyósa, hogy megtalálták a testvéremet a Panna-tóban. A helyszínre siettem, borzalmas volt átélni az eseményeket. Béla férfi testbe született, de nőként élt, elfogadtuk másságát. Csak találgatni tudunk, hogy mi történhetett. A torkán, arcán ütésnyomok voltak, a testét sérülések borították. Ebből következtetünk arra, hogy az öcsémet valószínűleg megölték és utána a tóba dobták. Jelenleg folyamatban van a nyomozás az ügyben, keddre várjuk a boncolás eredményét – mondta Oláh László, a tóban megtalált férfi testvére.”
A tudósítás alapján erősen felmerül a gyanú, hogy ismét gyűlölet-bűncselekmény áldozata lett egy ember Magyarországon. Mint emlékezetes idén áprilisban egy homoszexuális férfit ölt meg Debrecenben egy deklaráltan homofób indíttatású gyilkos, amiről több alkalommal is beszámoltunk. Ha kiderül, hogy a transzszexuális áldozat valóban gyűlölet-bűncselekmény áldozata lett, akkor ez már egészen tragikus tendenciát jelez a hazai közállapotokat illetően.
Alig egy hónapja tartottak politikai vitanapot az Európai Parlamentben (EP) az oroszországi homofóbia miatt (ld. a korábbi beszámolót is!), melynek során többen is arra hívták fel a figyelmet, hogy az orosz kormányt is súlyos felelősség terheli az utóbbi időben Oroszországban is elszaporodó homofób indíttatású erőszakos bűncselekmények miatt. Igaz ugyan, hogy az EP vita aktualitását az a nyáron elfogadott új jogszabály adta, amely alapján bárkit börtönbe lehet zárni, aki nyíltan felvállalja másságát, és ezzel úgymond „tiltott propaganda tevékenységet” végez, de a felszólalók többször is hangsúlyozták, hogy nemcsak az alapvető emberi jogokat sértő jogalkotás, hanem a homofób jelenségek megtűrése, sőt hallgatólagos támogatása az, amiért tiltakoznak az orosz döntéshozók lépései ellen. Ilyen szempontból viszont, abban az esetben, ha beigazolódna, hogy a jászapáti haláleset gyilkosság következménye, amelyben az elkövető transzfóbiájának is szerepe volt, akkor joggal merülhet fel hazánkkal kapcsolatban is az a kérdés, hogy milyen felelősség terheli az ismertté vált gyűlölet-bűncselekmények miatt a kormányzatot, sőt a teljes magyar politikai elitet. Ilyen kérdésekben ugyanis nemcsak a kormányzatnak, hanem az ellenzéki politikusoknak is komoly felelőssége van abban, hogy kellő határozottsággal állást foglaljanak minden gyűlölet-bűncselekménnyel szemben, és a lehető legnagyobb nyilvánosság előtt ítéljék el az ilyen cselekmények elkövetőit. Ehhez természetesen először arra van szükség, hogy a bűnüldöző szervek gyorsan és hatékonyan tárják fel azokat a részleteket, amelyek alapján eldönthető, hogy valóban gyűlölet-bűncselekmény történt-e, és valóban a transzszexualitása miatt kellett-e az életét elvesztenie a három nappal ezelőtt megtalált áldozatnak. A média felelőssége abban van, hogy a nyilvánosság gyors és pontos tájékoztatásával nyomást gyakoroljon a hatóságokra annak érdekében, hogy minél előbb kiderüljön az igazság ebben az esetben is, hogy legalább a pontos tájékoztatást megkapjuk az üggyel kapcsolatban.