Elkészült a Ferenc pápának szóló, és a Katolikus Egyház megújítását támogató hívek, egyházi szervezetek által közösen megküldendő harmadik levél tervezete, melyet véglegesítés előtt megküldtek a Katolikus Egyház reformját támogató szervezeteknek, így a Kaleidoscope blog olvasói közösségének is. A levéltervezetet ezúton közreadjuk azzal, hogy holnapig, december 15-ig lehet hozzá módosító javaslatokat küldeni a szervezőknek. A korábbi gyakorlattól eltérően igyekeztünk a levéltervezet fordítása során a magyar szóhasználatnak jobban megfelelő megfogalmazásokat alkalmazni (pl. a megszólításban), de alapvetően arra kérjük olvasóinkat, hogy esetleges észrevételeiket ne a nyelvi pontatlanságokra, vagy a gyors fordítás miatt helyenként nehézkesre sikeredett megfogalmazásokra vonatkozóan tegyék meg, hiszen a levél angol nyelven fog elkészülni végleges formában, amihez – korábbi gyakorlatnak megfelelően – online aláírások formájában lehet majd csatlakozni, hanem érdemi, tartalmi észrevételeket tegyenek hozzá, amennyiben szükségesnek tartják. A december 15-én délig visszaérkező észrevételeket készséggel továbbítjuk a levél szerkesztőinek.
A levéltervezet – örvendetes módon – a jelentőségének megfelelő súllyal és terjedelemben foglalkozik a családdal foglalkozó 2014-es Soron Kívüli Püspöki Szinódus előkészítése érdekében kezdeményezett felméréssel, melyet a jelen blogon is hozzáférhetővé tettünk, és amelynek általunk összegyűjtött eredményeit korábban publikáltuk is. Ugyanakkor kissé túlságosan is diplomatikus megfogalmazásokat használ, amikor ezt írja: „Ön bizonyára tisztában van azzal, hogy nagyon nagy eltérések voltak püspökök és a püspöki konferenciák hozzáállásában azzal kapcsolatban, hogy milyen módon kívánták összegyűjteni a helyi közösségek válaszait a szinódus által közzétett kérdőív 39 kérdésére.” A Magyar Katolikus Püspöki Kar hozzáállásával kapcsolatban szerzett saját tapasztalataink alapján – melyekről szintén több posztban is írtunk – ki kellene végre határozottan és egyértelműen mondani, hogy egyes püspöki konferenciák egész egyszerűen elszabotálták a Vatikán által kezdeményezetett felmérést. Ha küldtek, vagy később még küldenek is valamilyen választ a Szinódus szervezőinek felhívására, az akkor sem fogja tartalmazni a hívek széles körének álláspontját, pedig Baldisseri érsek egyértelművé tette, hogy neki, akit Ferenc pápa választott ki a Szinódus főtitkári feladatainak ellátására, ez volt a szándéka. Ebből adódóan azt vissza kívánjuk jelezni a Ferenc pápának írandó nyílt levél szerkesztőinek, hogy a levélben célszerű lenne egyértelműen és kertelés nélkül kimondani azt, hogy ami történt a felméréssel kapcsolatban, az kimeríti a szabotázst, a szándékos obstrukciót és nyílt szembenállást több püspöki konferencia esetében.
Mindezek alapján kérjük, hogy a poszthoz tett kommentek, vagy a relation@vipmail.hu címre megküldött email formájában olvasóink tegyenek észrevételeket a Ferenc pápának megküldendő harmadik nyílt levél tervezetéhez:
Őszentsége Ferenc Pápa!
Reméljük, hogy segítették munkáját azok a javaslataink, amelyeket az ez év szeptember 19-én és november 27-én kelt korábbi leveinkben fogalmaztunk meg, melyeknek aláírói a világ minden részén élő és működő katolikus hívek és szervezetek voltak. A pápai Tanácsadó Testület harmadik összejövetelére készülve ezt a levelet most a Püspöki Szinódus jövő év októberben megrendezésre kerülő soron kívüli közgyűléséhez kapcsolódóan írjuk.
Üdvözöljük azt a döntését, hogy az evangélium talaján álló családpasztoráció sürgető kihívásainak megtárgyalása érdekében egy rendkívüli püspöki szinódust hívott össze. A közelmúltban egy homíliájában Ön feltette azt a kérdést: „Hogyan őrizzük meg a hitünket a családon belül?” Mindannyiunknak meg kell küzdenünk ezzel a konkrét kihívással a saját életünkben, és az egyházközségeinkben is nagyon sokan vannak hasonló helyzetben. Mindannyian úgy látjuk, hogy Egyházunk válaszút előtt áll, és Ön megadta nekünk az Egyház együttérző megújulásának reményét.
Különösen üdvözöljük azt a példa nélküli felhívást, melynek során a "helyi forrásokból származó hozzászólásokat" kívánta összegyűjteni a Baldisseri érsek által szétküldött kérdőívek segítségével, felismerve a sensus fidelium fontosságát az Egyház Tanítóhivatal szempontjából. Ezzel a kezdeményezéssel elkezdett érvényt szerezni annak a szükségszerű változásnak, amelyről az Evangélium örömhíre című pápai buzdításban is szólt már, és amelynek a lényege, hogy elő kell mozdítani az Egyházban a laikusok felelősségének kiszélesítését, akiket eddig gyakran „távoltartott a döntéshozataltól” a „túlzott klerikalizmus”. Nagyon reméljük, hogy ez a felmérés folytatódni fog. A továbbiakban nem lehet figyelmen kívül hagyni a Szentléleknek a hívek megszólalásain keresztül kifejezésre jutó megnyilvánulásait.
Ön bizonyára tisztában van azzal, hogy nagyon nagy eltérések voltak püspökök és a püspöki konferenciák hozzáállásában azzal kapcsolatban, hogy milyen módon kívánták összegyűjteni a helyi közösségek válaszait a szinódus által közzétett kérdőív 39 kérdésére. Miközben voltak püspöki konferenciák, amelyek megkönnyítették a hívek részvételét ebben a komoly kihívást jelentő felmérésben, addig mások csak látszólag tették lehetővé a plébániák számára, hogy részt vegyenek ebben a létfontosságú párbeszédben, és ezért sokan még mindig kirekesztve érzik ebből magukat. Úgy látjuk, hogy a világi hívőknek – akik a legfontosabb forrását jelentették volna az adatgyűjtésnek – kevesebb, mint egy százaléka jutott hozzá ahhoz a lehetőséghez, hogy válaszoljon a kérdőívre.
Szilárd meggyőződésünk szerint ahhoz, hogy a családdal foglalkozó Szinódus eredményes legyen, a kérdőívek segítségével összegyűjthető információkon felül szükség van a világegyház minden részéről az elkötelezett laikusok részvételére a Szinódus munkájának minden szakaszában. Így például a felmérés, beszélgetés, vita, és ajánlások megfogalmazása érdekében azt javasoljuk, hogy kapjon utasítást minden egyházmegye a világon egyházmegyei zsinatok megtartására 2014-ben annak érdekében, hogy megvitassák a szinódus témáit, és kötelezzék a megyéspüspököt arra, hogy hívjanak meg erre az egyházmegyéjükből minden olyan katolikus hívőt, aki hozzá szeretne szólni a témához. Ezeken a zsinatokon nyitott, őszinte vitákra van szükség, a kölcsönös tisztelet jegyében. Az egyházmegyei zsinatok következtetéseit és ajánlásait ezután kellene benyújtani közvetlenül a Püspöki Szinódus „előkészítő bizottságának”, vagy még inkább egy speciálisan erre a célra összehívott Nemzeti vagy Plenáris Zsinatnak, amelyben a laikus résztvevők aránya elérhetné akár az összes zsinati tag felét is. Megítélésünk szerint ez a folyamat megfelelően biztosítaná a laikusok érdemi képviseletét a családdal foglalkozó Püspöki Szinóduson.
Ha azonban Ferenc Pápa úgy dönt, hogy abban a formában kívánja folytatni ezt a munkát, ahogy elkezdte, mi akkor is tisztelettel felajánljuk segítségünket és azokat a tapasztalatainkat, amelyeket a különböző élethelyzetekben lévő keresztény hívek és családjaik között szereztünk. Nagyra értékelnénk, ha visszajelezést kaphatnánk ennek a levelünknek a kézhezvételére vonatkozóan, és a megfelelő időben válaszolna azokra a javaslatainkra, amelyek a laikus hívek bevonására vonatkoztak a Soron Kívüli Szinódus munkájába, illetve annak hivatalos előkészítésébe. Ismételten szeretnénk biztosítani arról a mély elkötelezettségünkről, hogy megmutassuk Krisztus szeretetét és igazságát a világ minden részén élő családoknak.
Tisztelettel, Krisztusban:
A katolikus hívek és katolikus szervezetek világméretű hálózata
(az aláírók nevei és címei a mellékelt listában)
CC: Cardinal Giuseppe Bertello, President of the Vatican City state administration
Cardinal Francisco Javier Errázuriz Ossa, Archbishop Emeritus of Santiago, Chile
Cardinal Oswald Gracias, Archbishop of Mumbai, India
Cardinal Reinhard Marx, Archbishop of Munich and Freising, Germany
Cardinal Laurent Monsengwo Pasinya, Archbishop of Kinshasa, Congo
Cardinal Sean Patrick O'Malley, Archbishop of Boston, USA
Cardinal George Pell, Archbishop of Sydney, Australia
Cardinal Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, Archbishop of Tegucigalpa, Honduras