Az Alkotmányelőkészítő Eseti Bizottság (AEEB) az új Alkotmány koncepciójára vonatkozó javaslatát december 20-án terjesztette be az Országgyűlésnek. Ugyanakkor december 13. után a bizottságnak küldött észrevételeket már nem tették ki a parlamenti honlapra, és az ezen időpontot megelőzően érkezett véleményekre sem adott senki semmilyen választ, így azt sem lehet tudni, hogy azok eljutottak-e a bizottság tagjaihoz, foglalkozott-e velük érdemben a bizottság, vagy ugyanúgy kezelték azokat, mintha valamelyik „csevegő” fórumra rakták volna fel véleményüket a hozzászóló szervezetek és magánszemélyek. Arról végképp nincs semmi információ, hogy a december 12. után beérkezett észrevételekkel mi történt: egyszerűen törölték őket? Vagy valamikor még lehet olvasni azokat is? Fogja a beérkezett hozzászólások lényegi, tartalmi összefoglalását valaha is tárgyalni a bizottság?
A miniszterelnök ugyan tett egy nagyon határozott, igaz még a támogatói közül is sokak számára visszatetsző nyilatkozatot a Magyar Nemzet karácsonyi számában (mely szerint a FIDESZ kemény küzdelemben szerezte meg az alkotmányozás jogát, hát élni is fog vele, ami kicsit öncélú és irracionális erőfitogtatásnak tűnik az adott helyzetben), de ez a nyilatkozat nem ad konkrét információkat az érdemi társadalmi egyeztetés módjára vonatkozóan. Elhangzott ugyan ebben a nyilatkozatban egy utalás, mely szerint az önkormányzatok is fognak közmeghallgatásokat tartani, de ez több szempontból sem tűnik adekvát módszernek az alkotmányozással kapcsolatban (ez a fórum az adott önkormányzat helyi ügyeinek megvitatására való, arra sem igazán hatékony a tapasztalatok szerint, de egy olyan összetett kérdés megvitatására, mint az alkotmány, teljesen alkalmatlan). Ugyanakkor a karácsonyi ünnepek körül több jelzés értékű eseményre figyelhettek fel a politika iránt érdeklődő emberek:
- a FIDESZ frakció a kormány ellenében szavazta meg Rogán Antalnak a médiahatóságra vonatkozó alkotmánymódosító javaslatait.
- Lázár János fokozódó ellentétekről beszélt a FIDESZ-en belül
- Gulyás Gergely és Szájer József, akik korábban többször nyíltan szembementek az AEEB által beterjesztett koncepció tervezetében foglalt egyes szabályokkal (pl. az Alkotmány megváltoztatására vonatkozó szigorú korlátozásokkal), most külön fórum indítását jelentették be.
Ugyanakkor az is igaz, hogy az egyes kérdésekben máshol húzódnak a frontvonalak. A médiahatóság ügyében Navrasics, több kormány- és végül alulmaradt frakciótag, valamint a régi fideszes mag között. Lázár nyilatkozatával kapcsolatban nem tudni mire utalhatott pontosan. Az AEEB, és vele szemben a bizottság egyik tagja (Gulyás Gergely), valamint az EU parlamenti képviselő Szájer József nézeteltérései szintén más erővonalak mentén jelentkeztek.
Mindez nem egyszerűsíti a hatalom szűk körein kívülálló, de saját országukért aggódó polgárok dolgát, ha bele szeretnének szólni a jövőjüket hosszútávon meghatározó alkotmányozási folyamatba. Meg kell találniuk azokat a személyeket a hatalom berkein belül, akiken keresztül van még némi esély a negatív tendenciák korrigálására. Ilyen lehet a Gulyás és Szájer által beharangozott új fórum, amely azonban még nem indult be, Szájer saját kezdeményezése az alkotmány.postr.hu-n egyelőre december 16. óta nem frissült. Mindezek fényében igencsak izgalmasnak ígérkezik az előttünk álló év is politikai szempontból.