Az alkotmányozás viharos időszakában az egyik legtöbbet vitatott elvi kérdés volt a jogok és kötelességek viszonyának megjelenítése az új alkotmányban. A konzervatív álláspont szerint a jogok nem választhatóak el a kötelességektől, ezért az Alaptörvénynek ugyanolyan hangsúlyosan kell tartalmazni az állampolgárok kötelességeit, mint a jogaikat. Kicsit kisarkítva ezt a megközelítést: aki nem teljesíti a kötelességeit, az ne gyakorolhassa a jogait. A liberális álláspont szerint vannak az embernek olyan elidegeníthetetlen jogai, melyeket a társadalomnak akkor is tiszteletben kell tartania, ha az egyén nem teljesíti a törvény által rárótt kötelességeit, sőt adott esetben tudatosan szembeszáll a törvény rendelkezéseivel. Ez utóbbi álláspont elég logikusan levezethető azokból a nemzetközi szerződésekből, melyek az alapvető emberi jogokat rögzítik, így Magyarországnak is „kötelessége” lett volna ezek tiszteletben tartása, de ehelyett inkább élt azzal a „jogával”, hogy saját értékrendje alapján alkotta meg az új alkotmányt, melynek „Alapvetéseiben” (és aztán még többször) hangsúlyosan meg is jelennek a kötelességek:
Kaleidoscope és Prizma
2011.07.26. 05:44
Jogok és kötelességek
Címkék: következmények melegjogok alkotmányozás korlátozása
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Valaki_0 2011.08.12. 23:24:00
Ez viszont benne van: "AZ EMBER sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait tiszteletben kell tartani."
Felhívnám a figyelmet az elidegeníthetetlen szóra.
Kissé paranoidnak tartom az ilyen "gondolatmeneteket". Ez a felvetés annyira abszurd, hogy még a legvéresszájúbb ballib újságírók se kötöttek bele emiatt az Alkotmányba.