Nyílt levél az EU Bizottsága részére
Tisztelt Bizottság!
A "2013. évi jelentés az uniós polgárságról – „Uniós polgárok: Az Ön jogai, az Ön jövője” projekt kapcsán az általam kitöltött és fenti hivatkozási számon benyújtott kérdőívhez az alábbi kiegészítést teszem:
A kérdőívben nem kérdeztek rá arra, hogy milyen további feladatok megoldását látjuk szükségesnek az uniós polgárok emberi jogainak védelme érdekében, ezért ezt a jelen levelemben rögzítem.
Elengedhetetlen és halaszthatatlan a leszbikus, meleg, biszexuális és transzgender (továbbiakban röviden: LMBT) közösséghez tartozó, az EU-ban több tízmillióra becsülhető állampolgár jogainak az eddigieknél sokkal hatékonyabb védelme. Tény, hogy jelenleg nincs reális esélye a tagállamok egységes, az LMBT közösséghez tartozó emberek számára tényleges jogegyenlőséget biztosító jogrend és jogalkalmazási gyakorlat bevezetésének, de a Bizottságnak az eddigieknél sokkal hatékonyabb, átgondoltabb, konzekvens politikát kellene folytatnia annak érdekében, hogy azokban a tagállamokban, ahol a többségi társadalom még elutasító az LMBT közösséghez tartozók teljes jogegyenlőségének a tiszteletben tartásával szemben, ott ez a Bizottság által közvetlenül irányított projektekkel a lehető legrövidebb időn belül megváltozzon.
Ehhez szükség lenne olyan projektek megvalósítására, amelyekre eddig nem került sor, ugyanakkor kerülni kellene olyanokat, amelyeket már némi változtatással már többször megcsináltak, ezért azok ismételgetésétől érdemi eredmény nem várható.
Szükséges lépések:
- az integráció jelenlegi szintjén már megvalósítható, az eddigieknél sokkal határozottabb, egységes politikai fellépés az EU-n kívül az LMBT közösséghez tartozók hátrányára elkövetett jogsértésekkel szemben. Ennek egyik formája lehetne annak kezdeményezése, hogy a szexuális irányultság miatt elkövetett bűncselekményeket a nemzetközi jog tekintse emberiesség elleni bűncselekménynek, ahogy ezt korábban már egy blogbejegyzésben javasoltam is (http://kaleidoscope.blog.hu/2012/03/21/nepszavazassal_a_homofobia_ellen).
- a központosított EU-s forrásokból a korábbinál sokkal célzottabb, hatékonyabb támogatások olyan projektek megvalósításához, amelyek érdemben tudják javítani a jogegyenlőség biztosítása terén elmaradottabb tagállamokban az LMBT közösséghez tartozók jogegyenlőségének elfogadását és tiszteletben tartását. Az ilyen projektek tervezésébe és hatékonyságának, eredményességének értékelésébe az eddigieknél sokkal szélesebb körben kellene bevonni az érintett tagállamok LMBT közösséghez tartozó, ugyanakkor pont az LMBT közösség tagjaival szemben elutasító közhangulat miatt rejtőzködő, de anonim módon megszólítható és interaktív kommunikációba vonható polgárokat.
Kerülendő gyakorlat:
- arányaiban kisebb mértékben kellene támogatást nyújtani az olyan felméréseket, vizsgálatokat és elemzéseket célul kitűző projektekhez, amelyek korábban már vizsgált kérdésekre vonatkoznak, amelyektől nem várható érdemi új információ az LMBT közösség jogainak hatékonyabb érvényesítése terén, legfeljebb újabb társadalomtudományi publikációkat eredményeznek (vagy még azokat sem).
- nem célszerű a megfelelő hatáskör hiányában látszat-erőfeszítéseket tennie a Bizottságnak a tagállamok jogalkotási gyakorlatával kapcsolatban az LMBT közösség jogérvényesítése érdekében. Azok a kritikák, amelyeket a Bizottság tagjai, vagy elnöke egy tagállam jogrendjével, vagy jogalkalmazási gyakorlatával kapcsolatban megfogalmaznak - így pl. az LMBT emberek egyenlő jogait sértő rendelkezések, vagy joggyakorlat esetén -, ugyanakkor hatáskör hiányában a figyelmen kívül hagyott kritika következmények nélkül marad, adott esetben többet árt, mint használ az adott ország LMBT közösségéhez tartozó polgároknak és a közvélemény formálása szempontjából is hátrányos lehet.
Mindezek alapján kérem, hogy az „Uniós polgárok: Az Ön jogai, az Ön jövője” projekt folytatásakor a fenti szempontokat figyelembe venni szíveskedjenek.
Tisztelettel:
Kale Gábor
Budapest, Magyarország