Az USA új elnökének beiktatásakor mondott beszéde mindig fontos üzenet a világnak. Alapvetően egy programbeszéd, amelyben felvázolja az újonnan megválasztott elnök, hogy mit akar tenni az előtte álló négy évben. Ez akkor is igaz, ha az elnököt újraválasztották, ezért nem valami egészen új irányt jelöl ki a korábbi tevékenységéhez képest, hanem a megkezdett munka folytatásával kapcsolatban határozza meg azokat a célokat, amiket a megerősített bizalom alapján el akar érni. Obama beszédében világpolitikai jelentőségű kijelentést tett, amikor a háborúk évtizedének lezárásáról beszélt, és az első sorban az amerikai polgárok életét meghatározó egészségbiztosítási reform folytatása, a korábbinál szélesebb körű állami szerepvállalás fenntartása is kihat a világgazdaság egészére.
Ugyanakkor ezeket teljesen figyelmen kívül hagyva, a katolikus híradások egyetlen dolgot emeltek ki a beiktatási beszédből, az azonos neműek házassági egyenlőségével kapcsolatos elkötelezettséget. A Magyar Kurír katolikus hírportálon Obama: a melegházasság szükséges a „nemzeti haladáshoz” címmel publikált összefoglalóban – amelyet a CNA nevű, konzervatív irányvonalat követő amerikai keresztény hírportáltól vettek át – szinte semmi egyébről nem tesznek említést, mint arról, hogy a melegházasság az elnök szerint ugyanolyan alapjog, mint a nők és az afroamerikaiak egyenlősége, amiért harcoltak a történelem folyamán. Azt ugyanakkor fontosnak tartották leszögezni, hogy „Obama elnök álláspontja természetesen nem egyezik a katolikus egyház álláspontjával. Az amerikai püspökök már több izben felemelék szavukat amellett, hogy a házasság egy férfi és egy nő egysége” – írja Szilvay Gergely (szg) a magyarkurir.hu-n.
A tudósításban arról sem esik szó, hogy a mélyen hívő Obama elnök talán mégis jobban képviseli kereszténység értékeit, mint pl. a világ másik felén újra nagyhatalmi terveket szövő Oroszország volt KGB-s vezetője. Lehet, hogy a kommunista titkosszolgálati múlt már nem is érdekes annyira a katolikus egyház számára? Lehet, hogy a Vatikán már inkább szövetségest lát Putyinban csak azért, mert – mint azt az előző poszt kommentjében hivatkozott tudósításban olvasható – az oroszoknál a hivatalos állami politika szintjére emelték a homofóbiát?