Blogunk korábbi posztjaiban már többször tárgyalt (legutóbb az előző posztban is megemlített) amerikai legfelsőbb bírósági tárgyalás első napja sokak számára csalódást okozott. Az elemzők egybehangzó véleménye szerint a bíróság megnyilatkozásai arra utalnak, hogy a bírák óvakodnak a melegházasság kérdésében az átfogó, szabályozás értékű döntés meghozatalától.
Az azonos neműek házassági jogának biztosítása mellett és az ellene tüntetők egyaránt kitartóan várták a fejleményeket a Legfelsőbb Bíróság épülete előtt, ahogy erről az amerikai és angol média részletesen beszámolt (ld. pl. Chicago Tribune cikkét, melynek képeiből néhányat itt is bemutatunk).
A bírósági meghallgatások első napján az azonos neműek házassági egyenlőségéről még 2008-ban tartott kaliforniai népszavazás (közkeletű nevén: Proposition 8.) alkotmányosságának vizsgálatával kapcsolatban felszólalókat hallgatták meg az alkotmánybírák, a mai napon pedig az amerikai „Házasságvédelmi Törvénnyel” (melyet az angol rövidítés alapján csak úgy szoktak emlegetni, hogy DOMA) összefüggésben lesznek „tanúmeghallgatások”. A Bíróság ugyan csak júniusban hozza meg a döntését, de a meghallgatásokon feltett kérdések és az alkotmánybírók megnyilatkozásai alapján már lehet sejteni, hogy milyen eredmény várható. Az első napi meghallgatások után – az egybehangzó elemzői vélemények szerint – az alkotmánybírók nem fogják felvállalni annak a döntésnek a súlyát, hogy lényegében ők mondják ki az USA egészére vonatkozó első hivatalos állásfoglalásként: az azonos neműek házassága jogi szempontból egyenértékű a hagyományos házassággal. Annak ellenére, hogy sokan ezt várták és remélték a mostani eljárástól, be kell látni, valahol érthető a Legfelsőbb Bíróság visszafogottsága és óvatossága, hiszen egy ilyen horderejű döntést a lehető legnagyobb legitimációval rendelkező, közvetlenül a nép által választott politikai döntéshozó szervnek kell meghoznia, vagyis az amerikai jogalkotási folyamatot végigjárva (Kongresszus, Szenátus, elnök) születhet meg az azonos neműek házassági jogának elismeréséről szóló szövetségi jogszabály.