A konzervatív keresztény álláspont egyformán elutasító az azonos neműek házassági, valamint örökbefogadási jogának elismerésével és az abortusszal szemben. Ez a két álláspont azonban logikailag ellentmond egymásnak, mivel az abortusz elutasítása mellett a nem kívánatos terhességekből születő gyermekek felnevelésének egyik lehetséges módját is elutasítják azáltal, hogy nem tartják elfogadhatónak az azonos nemű párok számára az örökbefogadás lehetőségét.
Korábbi posztban már részletesen elemeztük, hogy milyen viták dúlnak az azonos nemű párok örökbefogadási jogával kapcsolatban a világban, és a egy elemzést is publikáltunk a Konzervatórium blogon megjelent, ugyanezen témához kapcsolódó posztról. Amint ezekből írásokból és a kommentekből is látható, nincs egyértelmű tudományos álláspont azzal kapcsolatban, hogy kívánatos, vagy sem az azonos nemű párok örökbefogadási jogának elismerése, de ennek ellenére egyre több országban tették, vagy teszik ezt lehetővé (ld. legutóbb Új-Zélandon, ahogy arról a jelen blogon is hírt adtunk).
Ugyanakkor azt is látni lehet, amint arról egy még korábbi posztban beszámoltunk, hogy ahol évek óta kialakult gyakorlata van az azonos nemű párok örökbefogadásának (ld. a hivatkozott posztban Kanada esetében), ott az összes érintett gyermeknek egyre nagyobb hányadát azonos nemű párok fogadják örökbe, akik a tapasztalat szerint nem olyan „válogatósak”, mint a heteroszexuális párok. Ebből adódóan abban az esetben, ha az abortuszoknak a ma még kétségtelenül sajnálatosan magas számát érdemben redukálni akarjuk, akkor olyan örökbefogadási potenciált kellene ehhez hozzárendelni, amelyet a heteroszexuális párok aligha tudnak biztosítani. A jelenlegi adatok alapján ugyanis a gyermekvédelmi ellátórendszer most még azt sem tudja biztosítani, hogy az összes érintett gyermeket családokhoz kihelyezze, és ennél még sokkal kevesebb azoknak a gyermekeknek a száma, akiket a nevelőszülők örökbe is fogadnak.
További logikátlanság, hogy miközben a kormányzat támogatja a babmentő inkubátorok kihelyezését, amit több EU-s dokumentumban helytelenítenek, aközben nem támogatja az anonim szülés lehetőségének bevezetését, melyről legutóbb épp a mai napon tárgyalt két LMP-s képviselő javaslatára a parlament egészségügyi bizottsága, de ott csak az MSZP és a Jobbik támogatta a javaslatot az MTI tudósítása szerint. Az anonim szülés bevezetésének lehetőségéről egyébként már 2005-ben is volt szó, amint az akkori minisztériumi honlapról látható, de a kérdés rendezése láthatóan a pártpolitikai csatározások áldozatává vált. Nem kétséges, hogy nagyon komoly szakmai, etikai és jogi előkészítő munka, széles körű társadalmi konzultáció szükséges azon jogszabályok megalkotásához, amelyek ezeknek a problémáknak a megnyugtató megoldását biztosítani tudják, de ez nem ok arra, hogy az abortusz elleni küzdelmet zászlajára tűző politikai irányzatok ne tegyenek gyors és hatékony lépéseket a megoldás irányában. Az így megmenthető gyermekek számára azonban szintén gondoskodni kell a megfelelő számú és korrekt szakmai szempontok alapján kiválasztott befogadó családokról, akik közé – elvi és gyakorlati szempontokat egyaránt figyelembe véve – beleértendőek az azonos nemű házaspárok is.