A MS Word helyesírás-ellenőrző modulja nem is ismeri ezt a szót. Az online szinonimaszótár sem. A Google-ban rákeresve azonban látható, hogy mind a jobboldali, mind a baloldali kötődésű emberek előszeretettel vágják a saját álláspontjuktól eltérő nézeteket vallók fejéhez, hogy azok relativizálnak. Használják úgy is, hogy a velük szemben állók relativizálják a rosszat, vagyis kisebbíteni akarják a bajt, és használják abban az értelemben is, hogy relativizálják a jót, amikor nem akarják elismerni a valódi értékeket.
De nem csak a politikusok közül, és nemcsak a politikai kérdésekkel összefüggésben „kaptak rá” sokan erre a szóra. Különösen gyakran hallani a bűnnel kapcsolatban is. Sokan, és sokféle bűnnel kapcsolatban vádolták már a saját morális megítélésük szerint súlyos bűnben járó, azt másoknak elnéző, vagy legalább is az ítélkezni vágyó emberek szerint egyedül elfogadhatónak tartott morálteológiai állásponttól eltérő álláspontot képviselőkre, hogy azok relativizálják a bűnt. Gyakran vádolják ezzel a rossz értelemben vett fundamentalista keresztények (ahogy ezt korábban bo_TO_nd nicknevű olvasónk egy kommentjében nagyon precízen meghatározta) azokat, akik nem értenek egyet velük pl. a homoszexualitás megítélésben, abban, hogy a homoszexuális kapcsolat mindig szükségszerűen bűn lenne. Citálják azt a négy-öt igeszakaszt a Bibliából saját álláspontjuk alátámasztására, amelyek közül egyik sem a kölcsönös szereteten és megbecsülésen alapuló, felnőtt, hívő emberek közötti homoszexuális párkapcsolatról szól, hanem mindenhol egészen nyilvánvaló módon, valami egész másról, de azért végül gyakran megszületik az ítélet: aki ezek alapján nem ítéli el a homoszexualitás minden megnyilvánulását, az relativizálja a bűnt.
Ugyanakkor a konzervatív, fundamentalista keresztényekkel szemben is gyakran ugyanez a vád fogalmazódik meg, az általuk, vagy a saját táborukba tartozók által elkövetett, vagy legalább is eltusolni, leplezni próbált bűnökkel kapcsolatban. Leggyakrabban az egyházi személyek által elkövetett pedofil visszaélések, valamint a gazdasági bűncselekmények azok, amikkel kapcsolatban felmerül, hogy relativizálni próbálják ezek jelentőségét.
Így aztán mára tökéletesen elcsépeltté vált ez a kifejezés, ha valaki ezt használja, az meglehetősen közhelyesnek és hiteltelennek tűnik. Érdemes elolvasni Révész Sándornak a nol.hu-n megjelent cikkét is, melyről lehántva a nyilvánvaló politikai indíttatást és elfogultságot, meg lehet találni az írásnak azt a mondanivalóját, ami lényeges és értékes: túl azon, hogy elkoptatták a relativizálás szót, ráadásul gyakran inadekvát módon használják azt.
Reméljük mindezt belátva leszoknak majd azok is ennek a kifejezésnek a használatáról, akik ma még gyakran választják a mások feletti ítélkezés eszközéül ezt az univerzális szitokszót.