Washington államban – ahol tavaly december óta házasodhatnak az azonos nemű párok – az elmúlt fél év alatt több, mint 2400 ilyen házasságot kötöttek – számolt be a legfrissebb adatokról a kplu.org portál. Figyelembe véve, hogy kevesebb, mint hétmillió lakosa van ennek az USA északnyugati részén fekvő államnak, ez egy igen jelentős szám, ráadásul az ottani tapasztalatok hazánk számára több szempontból is tanulságosak lehetnek. Az USA északnyugati állami közül csak Washington államban biztosítják a házasság lehetőségét, ahogy azt egy korábbi posztban általunk is publikált, de a Guardian online oldalán folyamatosan frissített ábrán is látni lehet, sőt a régió többi öt államában kifejezetten tiltják azt, és még a bejegyzett élettársi kapcsolat lehetőségét is csak a déli szomszéd, Oregon biztosítja az azonos nemű párok számára.
Magyarországon a bejegyzett élettársi kapcsolat 2009. július 1-i bevezetése óta 200-300 között van az összes regisztrált élettársi kapcsolatok száma (a KSH weboldalán elérhető legfrissebb statisztika – mely 2012-re még csak becsült adatokat tartalmaz – szerint 2012-ig 233 pár regisztrálta az élettársi kapcsolatát), vagyis alig tized annyi, mint ahány azonos nemű pár kötött házasságot Washington államban fél év alatt. Természetesen ezek a számok ilyen egyszerűen nem hasonlíthatóak össze, mivel egyik esetben házasságról, a másik esetben regisztrált élettársi kapcsolatról van szó. Ezért a rendelkezésre álló adatokból egy rögtönzött elemzést végezve próbálunk meg néhány következtetést levonni.
Washington államban az azonos nemű párok 2007 óta létesíthetnek bejegyzett élettársi kapcsolatot, és a hivatalos adatok szerint azóta 9.777 pár élt ezzel a lehetőséggel, akik közül mindössze 749-en jelentették be az élettársi kapcsolat megszüntetését, ami kevesebb, mint 8 %. Tekintettel arra, hogy az élettársi kapcsolatra vonatkozóan további részleteket tartalmazó friss statisztikák nem voltak fellelhetőek a neten, ezért az elemzés céljából erről a honlapról letöltve azon párok adatait, akik közül legalább az egyiknek a vezetékneve „Taylor”, az így kapott 54 elemű minta elemzése alapján lehetett további adatokhoz hozzájutni.
Az 54 párból – a keresztnevek alapján – 31 volt a női pár (57%) és 23 a férfi pár (43%). (A KSH statisztikái szerint Magyarországon a 233 párból 67 volt a női pár (29%) és 166 a férfi (71%).) Az 54 élettársi kapcsolatból 5 szűnt meg (9%), ami nagyjából megfelel az egész államra vonatkozó fent ismertetett aránynak. Az 5 megszűnt élettársi kapcsolatból 4 volt női párkapcsolat és egy férfi. Ugyanakkor egy nő pár tagjai összeházasodtak, az ezt lehetővé tevő törvény tavaly decemberi hatályba lépése óta. Az élettársi kapcsolatok átlagos hossza 19 nap híján 4 év volt a vizsgált mintában. 18-an regisztráltak az ezt lehetővé tevő törvény hatálybalépésének évében, 2007. július és december között, 2008-ban 8-an, 2009-ben 7-en, 2010-ben 10-en 2011-ben 3-an, és 2012-ben 8-an.
Külön érdekessége a Washington államban tavaly decemberben hatályba lépett jogszabálynak, hogy – amint a hivatalos tájékoztatóból kiderül – 2014. június 30-val minden azonos nemű regisztrált élettársi kapcsolat automatikusan átminősül házassággá, ha addig ezt az élettársak maguktól nem kezdeményezték, nem bontották fel a kapcsolatukat, és egyikük sem érte el a 62 éves életkort. A hatályba lépett törvény további lényeges elemei:
- a jogszabály lehetővé teszi, hogy az azonos nemű párok összeházasodhatnak. Ilyen esetben őket jogi szempontból azonos nemű házastársaknak kell nevezni.
- a jogszabály nem kötelez egyetlen hivatalos egyházi személyt sem arra, hogy összeadjon azonos nemű párokat, elismerje a házasságukat, vagy helyet biztosítson a házasságkötéshez.
- egyetlen állami hatóság, vagy önkormányzat sem büntetheti azokat a vallási szervezeteket, amelyek elleneznek bármilyen házasságot.
- a más államban, vagy országban érvényes bejegyzett élettársi kapcsolatban élők számára ugyanazokat a jogokat és kötelezettségeket kell biztosítani, mint a házastársaknak, ameddig Washington államban tartózkodnak
- a más államban, vagy országban érvényes bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítő, de tartósan Washington államban élő párok státusa egy év után minősül házasságnak.
- a más államban, vagy országban érvényesen megkötött azonos nemű házastársi kapcsolatot mostantól Washington államban is teljes jogú házasságnak ismerik el.
Ez a szabályozás tökéletesen érthető, és logikus válaszokat ad azokra a kérdésekre, amelyek a brit házassági törvény kapcsán is felmerültek, amint arról korábban írtunk már. Mint emlékezetes, a brit alsóházi vita egyik fő kérdése volt, hogy hogyan kezeljék az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatát a házasság lehetővé tétele után, és hogyan oldják fel azt a helyzetet, hogy az azonos nemű párok a törvény hatálybalépése után választhatnak a házasság és a bejegyzett élettársi kapcsolat között, a heteroszexuális pároknak azonban jelenleg ez utóbbira nincs lehetőségük. Ezért született meg végül az a kompromisszumos megoldás, hogy a kormány haladéktalanul kezdjen el előkészíteni egy olyan törvénymódosítást, amely a heteroszexuális párok számára is lehetővé teszi az élettársi kapcsolatot, vagyis a britek a kétféle párkapcsolat forma fenntartása mellett kívánják biztosítani a jogegyenlőséget az azonos és a különböző nemű párok számára, míg a Washington állambeli törvény pont fordítva, az élettársi kapcsolat megszűntetése mellett biztosítja a házassági egyenjogúságot.
Mindezek alapján levonható néhány nagyon fontos következtetés:
- jelentős azoknak az azonos nemű pároknak az aránya, akik szeretnének a heteroszexuális párok házasságával jogilag teljesen egyenértékű, hivatalosan elismert kapcsolatban élni. Hazánkban a bejegyzett élettársi kapcsolatok alacsony száma valószínűleg arra utal, hogy még az USA észak-nyugati részeire jellemző konzervatívabb szemléletnél is sokkal kevésbé elfogadó jelenleg a társadalmi hozzáállás Magyarországon. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy még Csehországban is lényegesen több a bejegyzett élettársi kapcsolatok száma, mint nálunk, pedig a lakosságszám nagyságrendileg egyforma.
- bejegyzett élettársak nagyon magas arányban tartanak ki egymás mellett.
- megfelelő előkészítés esetén egyértelműen áthidalhatóak az azonos nemű párok házasságával kapcsolatban felmerülő jogtechnikai kérdések.
- kevésbé toleráns környezetben is van lehetőség az azonos nemű párok teljes egyenjogúságát biztosító jogszabályok megalkotására és bevezetésére, ha egy adott ország (vagy állam) vezetői tiszteletben akarják tartani az LMBT emberek egyenlő jogait.