A Szocsiban megrendezésre kerülő (?) téli olimpiai játékok tervezett időpontjának közeledtével a Nemzetközi Olimpia Bizottság (NOB) illetékesei egyre fokozódó aggodalommal figyelik az oroszországi fejleményeket. Ahogy arról a jelen blogon már többször is beszámoltunk (legutóbb 07.31-én, amikor még úgy tűnt, hogy Oroszország felfüggesztené homofób törvényét a téli olimpiai játékok idejére annak érdekében, hogy a nyíltan meleg olimpikonok is nyugodtan részt vehessenek az olimpián), egyre többször merült fel a médiában a téli olimpia bojkottjának lehetősége, de a legfrissebb hírek szerint a sportdiplomaták egy része is úgy gondolja, hogy az orosz homofób törvények miatt Szocsiban nem lehet a NOB előírásainak megfelelően megrendezni ezt a nagyon fontos eseményt. Pár nappal ezelőtt ugyan egy német szabaddemokrata politikus még arról beszélt, hogy „a szexuális beállítottságuk miatt üldözött embereknek többet ártana, mint használna, ha a nemzetközi közösség bojkottálná a 2014 februári szocsi téli olimpiát”. Ő szerinte: „a bojkott ugyan ’jól mutatna a médiában’, de a melegellenes tendenciákkal szemben máshogy kell fellépni. Az előítéleteket kell visszaszorítani, amit csak képzéssel, oktatással lehet.”
Nem vitatva ezeknek az érveknek a jogosságát, mégis úgy tűnik, hogy a kérdést nem lehet ilyen egyszerűen elintézni. Itt ugyanis nem elsősorban arról van szó, hogy a nemzetközi közösség akar-e, és tud-e valamilyen üzenetet eljuttatni valakihez a bojkottal, vagy sem, és ennek milyen hozadéka lenne a „szexuális beállítottságuk miatt üldözött” emberekre nézve, hanem arról, hogy lehet-e olyan országban olimpia, ahol a hatályos törvények börtönnel fenyegetik a NOB szabályai alapján hivatalos résztvevőnek nyilvánított sportolókat és kísérőiket egy olyan tulajdonságuk miatt, amelyet saját hazájukban a törvények védenek és tiszteletben tartanak. Aligha. Ugyanakkor a bojkott valóban nem jó megoldás. Ezért más lehetőség után kellett nézni. Ilyen lehet a téli olimpia rendezési jogának elvétele Oroszországtól és a játékok megrendezése egy olyan országban, ahol a hatályos törvények maradéktalanul tiszteletben tartják az emberi jogokat, és megvannak a téli olimpia megrendezésének infrastrukturális feltételei, pl. azért, mert egyszer már rendeztek ott téli olimpiát. Ilyen lehet Vancouver. Amint a Pink News cikke beszámolt róla, mintegy 150 ezer aláírást tartalmazó petícióban javasolták a NOB-nak, hogy fontolja meg ezt a lehetőséget, és úgy tűnik, hogy ezt a lehetőséget nagyon komolyan fontolgatják a NOB illetékesei. Ez több szempontból is előnyös lenne, hiszen így senkinek nem kellene távol maradnia a játékoktól, ugyanakkor mégis csak kemény üzenete lenne a homofób orosz vezetés felé.
Természetesen ennek a döntésnek nagyon gyorsan meg kell születnie ahhoz, hogy még időben megrendezhető legyen más helyszínen a 2014-es téli olimpia, ezért a közeljövőben izgalmas viták elé néznek a NOB tagjai. Reméljük, hazánk képviselői a NOB-ban tisztában vannak a döntés elvi jelentőségével, és nem a pillanatnyi politikai, vagy gazdasági érdekek fogják befolyásolni a hivatalos magyar álláspontot.
A kép forrása: mercadonews.com.