Egyre többen próbálják felhívni a közelgő szentpétervári G20 csúcstalálkozó résztvevőinek figyelmét arra, hogy ne hagyják szó nélkül oroszországi homofóbia megerősödésének, és a hivatalos állami politika szintjére emelésének aggasztó tendenciáit. Az All Out nevű nemzetközi civil jogvédő szervezet honlapján immáron megtalálható az felhívás, amely alapján szeptember 3-án a világ minden részén (eddig 23 helyszínen szervezték meg, de várják a helyi jogvédő szervezetek csatlakozását további helyszíneken is) közel egyszerre fognak tiltakozni az orosz vezetés által is támogatott homofóbia ellen, és ezzel próbálnak nyomást gyakorolni a G20 találkozó résztvevőire, hogy ők is követeljék az LMBT emberek alapvető emberi jogainak tiszteletben tartását Oroszországban.
Az All Out segítséget nyújt minden csatlakozni akaró civil szervezetnek, így pl. vállalják a figyelemfelhívó plakát elkészítését bármely nyelven, ha megkapják az eredeti angol szöveg fordítását.
A már meglévő helyszínek közül pl. a londonira – a rendezvény facebook oldalának tanúsága szerint – már több, mint kétezren jelezték biztosra, vagy valószínűre a részvételüket. A rendezvény szlogene: „Szeresd Oroszországot, gyűlöld a homofóbiát”.
Egy másik nemzetközi meleg-jogvédő szervezet, az ILGA európai tagszervezete saját honlapján két napja tette közzé felhívását, melyben kérik José Manuel Barrosot, az EU Bizottságának elnökét, és Herman Van Rompuyt, az EU Tanácsának elnökét, hogy ők is emeljék fel hangjukat az oroszországi emberjogi válság miatt. Amint Gabi Calleja, az ILGA-Europe tárelnöke kiemelte: „Súlyos válság alakult ki az emberi jogok helyzetével kapcsolatban Oroszországban. A homoszexualitással kapcsolatos antipropaganda törvény, csak egy példa ezek közül. Oroszország hosszú ideje figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogvédő szervezetek és az ENSZ Emberjogi Bizottságának, az Emberi Jogok Európai Bíróságának állásfoglalásait, illetve határozatait. Ezért szólítja fel az emberjogi szervezetek koalíciója a világ vezetőit arra, hogy nyíltan és határozottan lépjenek fel Oroszországgal szemben.
A demokrácia és az emberi jogok tiszteletben tartása alapvető értéke az EU-nak, és sarokkövei a más országokkal kiépített kapcsolatoknak és politikai együttműködásnek. Az EU vezetői nem maradhatnak csendben, amikor ezeket az alapértékeket brutálisan megsértik, és ezt teljesen világossá kell tenniük Putyin elnök számára.”
Hasonló felhívást tettek közzé EP képviselők az LGBT Intergroup honlapján, azt követelve, hogy Putyin elnök adjon számot a G20 csúcstalálkozón és az EurópI Parlamentben a kisebbségekkel szembeni erőszakos fellépésekről, amelyek az elmúlt két évben mindennaposakká váltak Oroszországban.
Indokoltnak, és szükségesnek tűnik, hogy a hazai jogvédő szervezetek is csatlakozzanak ezekhez az akciókhoz, különösen azért, mivel hazánkat, annak geopolitikai helyzete miatt sokkal nagyobb mértékben érintik az oroszországi homofóbia káros következményei.
Frissítés 2013. 09. 03. 22.25:
A budapesti tüntetés megvolt. A 444.hu szerint kb. 80 ember vett részt a demonstráción, amit az MTI közlemény nem tartalmazott (ld. pl. a hvg.hu beszámolójában!). Az index.hu kissé ironikus hangvételű beszámolója volt messze a legrészletesebb. Az alfahir.hu a várakozásoknak megfelelően mocskolófó, gyalázkodó, de az MTI-nél sokkal részletesebb beszámolót publikált.
Ilyen társadalmi környezetben minden elismerést megérdemelnek azok, akik vállalták a személyes részvételt, és ezzel hozzájárultak ahhoz, hogy Budapest legyen egész Közép- és Kelet-Európában az egyetlen olyan város, ahol voltak csatlakozók ehhez a világméretű összefogáshoz.
Ugyanakkor nagy tanulsága az eseménynek, hogy egy ilyen demonstráció megszervezése és sikeres lebonyolítása nem könnyű feladat. Ahhoz, hogy a szélsőségesek, és a szkeptikusok ne élcelődhessenek a résztvevők alacsony számán, komolyabb, szakszerűbb előkészítésre és hatékonyabb mozgósításra van szükség. Beigazolódott sajnos az, amire az eredeti posztban utaltunk, hogy a szervezők egy kicsit "fordítva ültek a lovon".