A Katolikus Egyház reformját támogató nemzetközi összefogás (Catholic Church Reform Coalition – CCRC) honlapján megjelent a Ferenc pápának küldendő harmadik nyílt levél végleges változata. A levélbe – melynek magyar fordítását alábbiakban adjuk közre – javaslatunk ellenére nem került bele annak kimondása, hogy a püspöki konferenciák egy része, így a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) is, szabályosan elszabotálta Baldisseri érseknek azt a kérését, hogy a püspökök a hívek lehető legszélesebb nyilvánosságát, érdemben vonják be a Vatikán által közzétett kérdések megválaszolásába. Ennek ellenére támogatólag tesszük közzé a nyílt levelet, és kérjük, hogy minél többen csatlakozzanak aláíróként hozzá.
A CCRC szervezők, a nyílt levél végleges változatát bemutató friss írásukban nagyon hangsúlyosan felhívták a figyelmet arra, hogy a Katolikus Egyház reformját támogató hívek, és azok szervezeteinek egyre szorosabb összefogása most fontosabb, mint valaha. Mint írják, a tagszervezetek képviselőinek egyre nagyobb része tartja elengedhetetlenül fontosnak, hogy a laikus hívek részvételével egy másik találkozót is tartsanak Rómában, a Soron Kívüli Püspöki Szinódus III. Közgyűlésének kezdete előtt, 2014 október elején. Ezt a nagyobb rendezvényekhez kapcsolódó találkozókhoz hasonlóan szinkron összejövetelnek, egyfajta Szinkron Szinódusnak gondolnák, de hangsúlyozzák, hogy a tervek egyelőre teljesen kiforratlanok.
A CCRC minden további akcióját össze fogja hangolni a „Mi Vagyunk az Egyház Nemzetközi Mozgalommal” (angol neve alapján a rövidítés: IMWAC) és közösen keresnek önkénteseket a fenti linken részletezett feladatokra. Erre is bíztatjuk az angolul tudó, és az Egyházért tenni akaró olvasókat!
Továbbiakban közreadjuk a pápának írt levél magyar fordítását, és ismételten kérjük, hogy a már korábban is jelezett, de ide kattintva is elérhető linken keresztül, minél többen csatlakozzanak hozzá aláíróként:
Őszentsége Ferenc Pápa!
Reméljük, hogy segítették munkáját azok a javaslataink, amelyeket az ez év szeptember 19-én és november 27-én kelt, és a világ minden részén élő, és működő katolikus hívek és szervezetek által aláírt korábbi leveinkben fogalmaztunk meg. A pápai Tanácsadó Testület harmadik összejövetelére készülve ezt a levelet most a Püspöki Szinódus jövő év októberben megrendezésre kerülő soron kívüli közgyűléséhez kapcsolódóan írjuk.
Üdvözöljük azt a döntését, hogy az evangélium talaján álló családpasztoráció sürgető kihívásainak megtárgyalása érdekében egy rendkívüli püspöki szinódust hívott össze. A közelmúltban egy homíliájában Ön feltette azt a kérdést: „Hogyan őrizzük meg a hitünket a családon belül?” Mindannyiunknak meg kell küzdenünk ezzel a konkrét kihívással a saját életünkben, és az egyházközségeinkben is nagyon sokan vannak hasonló helyzetben. Mindannyian úgy látjuk, hogy Egyházunk válaszút előtt áll, és Ön megadta nekünk az Egyház együttérző megújulásának reményét.
Különösen üdvözöljük azt a példa nélküli felhívást, melynek során a "helyi forrásokból származó hozzászólásokat" kívánta összegyűjteni a Baldisseri érsek által szétküldött kérdőívek segítségével, felismerve a sensus fidelium fontosságát az Egyház Tanítóhivatal szempontjából. Ezzel a kezdeményezéssel elkezdett érvényt szerezni annak a szükségszerű változásnak, amelyről az Evangélium örömhíre című pápai buzdításban is szólt már, és amelynek a lényege, hogy elő kell mozdítani az Egyházban a laikusok felelősségének a kiszélesítését, akiket eddig gyakran „távoltartott a döntéshozataltól” a „túlzott klerikalizmus”. Nagyon reméljük, hogy ez a felmérés folytatódni fog, és a hívők hangján át a Szentlélek fog megnyilvánulni az előttünk álló teljes folyamat során.
Ön bizonyára tisztában van azzal, hogy nagyon nagy eltérések voltak püspökök és a püspöki konferenciák hozzáállásában azzal kapcsolatban, hogy milyen módon kívánták összegyűjteni a helyi közösségek válaszait a szinódus által közzétett kérdőív 39 kérdésére. Miközben voltak püspöki konferenciák, amelyek megkönnyítették a hívek részvételét ebben a komoly kihívást jelentő felmérésben, addig a legtöbben minimális mértékben tették lehetővé a plébániák hívei számára, hogy részt vegyenek ebben a létfontosságú párbeszédben.
Szilárd meggyőződésünk szerint ahhoz, hogy a családdal foglalkozó Szinódus eredményes legyen, a kérdőívek segítségével összegyűjthető információkon felül szükség van a világegyház minden részéről elkötelezett katolikus nők és férfiak részvételére a szinódus munkájának minden szakaszában. Így például annak érdekében, hogy hozzájáruljanak a felmérésekhez, beszélgetésekhez, vitákhoz és ajánlások megfogalmazásához, azt javasoljuk, hogy kapjon utasítást a világon minden egyházmegye, egyházmegyei zsinatok megtartására 2014-ben ezáltal lehetővé téve, hogy megvitassák a szinódus témáit, és kötelezzék a megyéspüspököt arra, hogy hívjanak meg erre az egyházmegyéjükből minden olyan katolikus hívőt, aki hozzá szeretne szólni a témához. Ezeken a zsinatokon nyitott vitákra van szükség, a kölcsönös tisztelet jegyében. Az egyházmegyei zsinatok következtetéseit és ajánlásait ezután kellene benyújtani közvetlenül a Püspöki Szinódus „előkészítő bizottságának”, vagy még inkább egy speciálisan erre a célra összehívott Nemzeti vagy Plenáris Zsinatnak, amelyben legalább az összes zsinati tag fele lenne a laikus résztvevők aránya, és amelyben jelentős arányban lennének nők annak érdekében, hogy ellensúlyozzák a nők hozzájárulásának a hiányát az Egyház irányításában. Megítélésünk szerint ez a folyamat megfelelően biztosítaná a laikusok érdemi képviseletét a családdal foglalkozó Püspöki Szinóduson. Elvégre milyen lenne a „Család Szinódus” azok bevonása nélkül, akik családban élnek?
Tisztelettel felajánljuk Ferenc Pápának a segítségünket és azokat a tapasztalatainkat, amelyeket a különböző élethelyzetekben lévő keresztény hívek és családjaik között szereztünk. Örömmel várjuk levelünk kézhezvételére vonatkozó visszajelzését, és a megfelelő időben a válaszát azokra a javaslatainkra, amelyek a katolikus nők és férfiak bevonására vonatkoztak a Soron Kívüli Szinódus munkájába, illetve annak hivatalos előkészítésébe. Ismételten szeretnénk biztosítani arról a mély elkötelezettségünkről, hogy megmutassuk Krisztus szeretetét és igazságát a világ minden részén élő családoknak.
Tisztelettel, Krisztusban:
A katolikus hívek és katolikus szervezetek világméretű hálózata
(az aláírók nevei és címei a mellékelt listában)
CC: Cardinal Giuseppe Bertello, President of the Vatican City state administration
Cardinal Francisco Javier Errázuriz Ossa, Archbishop Emeritus of Santiago, Chile
Cardinal Oswald Gracias, Archbishop of Mumbai, India
Cardinal Reinhard Marx, Archbishop of Munich and Freising, Germany
Cardinal Laurent Monsengwo Pasinya, Archbishop of Kinshasa, Congo
Cardinal Sean Patrick O'Malley, Archbishop of Boston, USA
Cardinal George Pell, Archbishop of Sydney, Australia
Cardinal Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, Archbishop of Tegucigalpa, Honduras